Portugalia, echipa care nu bate pe nimeni e în semifinalele Euro 2016

1 iulie 2016 11:26   Sport

Lusitanii au jucat cinci partide la Euro 2016 şi n-au câştigat nici una în timpul regulamentar. După trei remize în faza grupelor, o calificare, în minutul 117, în optimi, cu Croaţia, joi, la Marsilia, trupa pregătită de Fernando Santos s-a impus abia după 120 de minute, la penalty-uri.

Lewandowski a făcut 1-0, după un minut şi 42 de secunde, iar Renatos Sanches a egalat (33). Au fost singurele goluri şi după prelungiri, după 120 de minute, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

5-3: Quaresma (Portugalia)

Pentru a patra oară în ultimele cinci ediţii ale Campionatului European, Portugalia a ajuns în semifinale, acolo unde, miercuri (ora 22.00, Pro TV, Dolce Sport), va întâlni învingătoarea duelului Ţara Galilor - Belgia, la Lyon.