Andreea Popescu și fostul soț au ajuns cu copiii la psiholog după separare: „Suntem o familie pentru ei”

22 iunie 2026 20:16

Deși au decis să meargă pe drumuri separate, Andreea Popescu și Rareș Cojoc încearcă să gestioneze divorțul astfel încât cei trei copii ai lor să fie cât mai puțin afectați de schimbările din familie. Influencerița a vorbit deschis despre relația pe care o are în prezent cu fostul soț și despre eforturile pe care le fac pentru binele celor mici.

Andreea Popescu / Foto: Instagram

Cei doi au ales să păstreze o relație apropiată atunci când vine vorba despre creșterea copiilor și continuă să participe împreună la momentele importante din viața acestora.

Andreea Popescu și Rareș Cojoc au sărbătorit împreună ziua fiului lor

Weekendul trecut a fost unul special pentru familie, deoarece Ioachim, băiatul cel mare al celor doi, și-a aniversat ziua de naștere. Cu această ocazie, Andreea Popescu și Rareș Cojoc au petrecut timp împreună alături de copii și de prietenii acestora.

Cei doi au mers la piscină pentru a marca momentul, iar influencerița spune că astfel de evenimente vor continua să fie organizate împreună, în ciuda divorțului.

„Am fost cu copiii la bălăceală. Da, a fost și Rareș, normal. Am spus asta de la bun început, le-am promis copiilor ceva și ne ținem de cuvânt, că suntem o familie pentru ei, facem zilele de naștere împreună, sărbătorile împreună, încercăm să fim cât mai apropiați posibil ca ei să nu simtă pe cât se poate realitatea situației în care ne aflăm, că un divorț e divorț și oricât ai face, nu e același lucru, dar pe cât posibil”, a declarat Andreea Popescu pentru Spynews.ro.

Influencerița a dezvăluit și că, în ziua aniversării fiului lor, a mers acasă la fostul soț pentru a pregăti împreună o surpriză.

Au colaborat pentru a-i face o surpriză lui Ioachim

Potrivit Andreei Popescu, în săptămâna respectivă copiii se aflau la tatăl lor, astfel că ea a mers direct la locuința lui Rareș Cojoc pentru a organiza împreună aniversarea băiatului.

„Chiar de ziua lui am fost la Rareș acasă. Copiii erau la el în săptămâna respectivă și am realizat o surpriză cu Rareș. Suntem foarte atenți cu ei, discutăm, dezbatem, îi întrebăm”, a mai spus influencerița.

Vedeta a mărturisit că încearcă să mențină o comunicare constantă cu cei mici și să le ofere cât mai multă stabilitate în această perioadă.

Copiii celor doi merg la psiholog după divorț

Andreea Popescu a explicat că atât ea, cât și fostul său soț au apelat la terapie după separare, pentru a gestiona cât mai bine situația și pentru a evita conflictele care ar putea afecta relația lor de părinți.

Acum, cei doi au decis să facă un pas suplimentar și să le ofere sprijin specializat și copiilor.

Influencerița a dezvăluit că cei mici au început să meargă la psiholog, o decizie luată pentru a-i ajuta să treacă mai ușor peste schimbările provocate de divorț și pentru ca părinții să înțeleagă mai bine nevoile acestora.

„Mergem cu ei la specialiști să vedem dacă sunt probleme, unde sunt, ce sunt. Am început noi doi să facem terapie, iar acum urmează ca și copiii să fie consultați de un specialist pentru a vedea care sunt nevoile lor și ce simt”, a mai spus Andreea Popescu.

Potrivit vedetei, demersul îi va ajuta pe ea și pe Rareș Cojoc să afle cum trebuie să procedeze în continuare, astfel încât cei trei copii să se adapteze cât mai bine noii realități din familie.

Deși recunoaște că un divorț rămâne o experiență dificilă pentru orice copil, Andreea Popescu spune că atât ea, cât și fostul soț sunt hotărâți să colaboreze și să rămână uniți atunci când vine vorba despre creșterea și fericirea celor mici.

Mai multe