Demisie în prime-time. Unul dintre cei mai cunoscuți jurnaliști din România părăsește postul TV unde apărea seară de seară

Ultima actualizare:

Demisie răsunătoare în televiziune. Unul dintre dintre cei mai cunoscuți prezentatori de jurnale a părăsit postul la care apărea seară de seară. Jurnalistul este și unul dintre cei mai apreciați pe rețelele sociale. Postul de televiziune a anunțat oficial plecarea și planurile sale viitoare, concentrate pe proiecte digitale.

Imagine cu caracter ilustrativ. Foto: IStock
Imagine cu caracter ilustrativ. Foto: IStock

Vitalie Cojocari părăsește Euronews România

Euronews România a anunțat vineri că după patru ani de colaborare se desparte de jurnalistul Vitalie Cojocari. El prezenta emisiunea „România lui Vitalie” de luni până vineri, în prime-time, între orele 19:00 și 21:00. Anunțul plecării sale a fost făcut chiar de oficialii postului TV.

„După patru ani în care l-ați văzut aproape seară de seară în platourile noastre de televiziune, jurnalistul Vitalie Cojocari, realizator al emisiunii România lui Vitalie, își încheie colaborarea cu Euronews România. Vitalie Cojocari va începe o nouă etapă profesională, în care dorește să dezvolte proiecte de antreprenoriat în mediul digital”, a anunțat Euronews, potrivit Pagina de Media. 

Vitalie Cojocari s-a alăturat Euronews în 2022, anul lansării postului în România, după 17 ani ca reporter la Pro TV.

Postul a precizat că jurnalistul a avut o „contribuție importantă” în ultimii ani: „Atât echipa de management, cât și colegii din redacție îi doresc succes”.

Ce spune Vitalie Cojocari despre plecarea

Despre viitorul său, jurnalistul a spus că se va concentra pe proiecte online.

„Voi continua să-mi dezvolt comunitatea online. În plus, vreau să dezvolt şi produse video pentru online, YouTube, Facebook şi alte platforme, unde voi realiza analize politice şi socio-economice pe subiecte care au definit constant activitatea mea editorială, dar voi aborda şi alte domenii de actualitate”, a declarat jurnalistul.

image

Vitalie Cojocari și-a construit în ultimii ani o comunitate online puternică datorită analizelor sale și modului clar și obiectiv în care vorbește despre cele mai importante evenimente.

Jurnalistul își încheie mereu postările cu mesajul: „Acestea sunt informațiile. Părerile vă aparțin”.

Pentru perioada imediat următoare, Euronews România a anunțat reorganizarea programului de prime-time: intervalul 19:00–20:00 va fi preluat de o ediție specială, în care, de luni până vineri, alternativ, Arina Delcea și Gabriel Bălașu vor analiza, alături de invitații lor, cele mai importante subiecte ale zilei.

Jurnalul de la ora 20:00 va fi preluat de Andreea Popa, venită recent de la Digi24.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
netflix jpg
familia roman jpg
catalin maruta instagram jpg
netflix pixabay jpg
image jpeg
banner Andreea Balan mihai Traistariu jpg
netflix pixabay jpg
Ce dorința arzătoare are Daniel Pavel pe 2026  “Când și cum, rămâne la Doamne-Doamne!”
image
actualitate.net
image
actualitate.net