Andreea Chițu, pentru a doua oară vicecampioană europeană la judo

Ultima actualizare:

    Andreea ChițuFOTO: EPA
Andreea ChițuFOTO: EPA

Andreea Chiţu (Steaua Bucureşti) a obţinut joi, medalia de argint la categoria 52 de kilograme, în prima zi a Campionatului European de judo, de la Praga. Este a doua medalie de argint din palmares pentru Andreea Chiţu.

Andreea Chiţu a câştigat grupa A a categoriei, după două succese, cu Xenia Danilovici (Belarus) şi cu cvadrupla campioană continentală Natalia Kuziutina (Rusia), calificând-se în semifinale.

În această fază, sportiva stelistă a trecut de iberica Ana Perez Box, iar în ultimul act s-a duelat cu Odette Giuffrida (Italia), vicecampioană olimpică în 2016.

Andreea Chiţu a fost învinsă însă cu 1-0 şi a obţinut astfel medalia de argint.

Chiţu (32 de ani) alătură medalia de la CE Praga unui bogat palmares: trei medalii mondiale (argint în 2014, 2015, bronz în 2011), cinci continentale (aur în 2012 şi în 2015, argint în 2013, bronz în 2014, 2016) şi una la Jocurile Europei (aur în 2015).

La aceeaşi categorie, Alexandra Pop a fost învinsă în primul tur al grupei A de către poloneza Karolina Pienkowska.

La CE de la Praga, programate în 19-20 noiembrie, participă 345 de judoka, 209 la masculin şi 136 la feminin, din 40 de ţări. România este reprezentată de 13 sportivi.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Istvan Kovacs (EPA) jpg
Uruguay Capul Verde, Campionatul Mondial (EPA) jpg
Campionatul Mondial (EPA) jpg
Minge fotbal (Sportpictures) jpg
Record asistenta la Campionatul Mondial 2026, peste 3,6 milioane de spectatori, pana la terminarea grupelor (EPA) jpg
Leo Messi (EPA) jpg
Cehia Africa de Sud, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Canadianul Ismaël Koné, accidentat de jucatorul lui Qatar, Assim Madibo, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
image
image