Aur şi argint pentru Larisa Iordache la Cupa Mondială de la Paris! Drăgulescu, doar un bronz

Sportiva în vârstă de 21 de ani ne-a salvat din nou obrazul, cu două medalii dintr-un total de 3 obţinute în capitala FranţeiFoto: Facebook - Federaţia Română de Gimnastică

Delegaţia română de gimnastică a avut azi patru finale la fete şi patru la băieţi în cadrul Cupei Mondiale de la Paris, ultima etapă de verificare înaintea Campionatelor Mondiale din Montreal, Canada.

Din păcate, n-am obţinut decât trei medalii, toate previzibile! Astfel, Larisa Iordache a câștigat medalia de aur la bârnă, cu 14.200p și medalia de argint la sol, cu 13.650p. Apoi, Marian Drăgulescu a obținut medalia de bronz la sol, cu 14.100p, cu această performanţă încheindu-se urcatul românilor pe podium. Restul prestaţiilor au fost de la locul 4 în jos, după cum urmează! La paralele, Larisa s-a clasat pe locul 4, cu 13.800p, la fel ca şi Marian Drăgulescu, la sărituri, după un punctaj de doar 14.525. Vlad Cotuna a obținut locul 5 la paralele, cu 13.900p, Cristian Bățagă a prins aceeaşi poziţie la cal cu mânere, cu 14.200p, iar Ioana Crișan a ieșit doar pe locul 8 la sol, cu 10,950p.

Drăgulescu a dezamăgit la sărituri, teoretic proba lui preferată, dar a mai reparat impresia la sol, unde a obţinut medalia de bronzFoto: Facebook - Federaţia Română de Gimnastică