Calancea: “Sunt dezamăgit de bronzul de la total”

Ultima actualizare:

"Mă bucur că am luat aur la smuls, dar sunt dezamăgit de medalia de bronz de la total. Aş fi putut face mai mult, dar nu a fost momentul meu. Îmi doresc foarte mult o medalie la Jocurile Olimpice, este singurul lucru care îmi lipseşte din palmares", a declarat Calancea pe aeroportul Henri Coandă.

Nicu Vlad: "Halterele şi-au făcut încă o dată datoria"Nicu Vlad, preşedintele Federaţiei Române de Haltere, are mari speranţe pentru Jocurile Olimpice de la Londra, din 2012, după performanţele obţinute la Europene. "Halterele şi-au făcut încă o dată datoria. Avem încredere şi mai mare pentru Jocurile Olimpice şi de acum aşteptăm să vină. Rezultatele ne dau speranţe şi chiar avem sportivi mai tineri, care mai pot apărea până la Olimpiadă", a spus Nicu Vlad.

Mai citeşte şi: Medalie de aur cu gust de mămăligă

România a cucerit o medalie de aur, una de argint şi două de bronz la Mondialele de haltere. Valeriu Calancea a devenit campion mondial la stilul aruncat şi a câştigat medalia de bronz la total, la categoria 94 de kilograme, iar Ninel Miculescu a obţinut medalia de argint la total şi pe cea de bronz la proba de smuls, la categoria 69 de kilograme.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Cehia Africa de Sud, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Canadianul Ismaël Koné, accidentat de jucatorul lui Qatar, Assim Madibo, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Neymar, Brazilia Scotia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
DSC 1043 jpg jpeg
Didier Deschamps si Kylian Mbappe (EPA) jpg
Thomas Partey (EPA) jpg
Cristiano Ronaldo, Portugalia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Erling Haaland (EPA) jpg
image
image