Ce le face dictatorul Kim Jong-un sportivilor care nu au luat medalii la Olimpiadă

Ultima actualizare:

    Kim Jong Un a instituit măsuri de izolare pentru regiunile din jurul Kaesong
Kim Jong Un a instituit măsuri de izolare pentru regiunile din jurul Kaesong

Conducătorul Suprem al Coreei de Nord nu-i iartă pe sportivii care s-au întors fără medalii de la Jocurile Olimpice. Înainte de plecarea la Rio, Kim Jong-un le-a trasat sarcina să câştige cel puţin 5 medalii de aur şi 12 medalii de argint sau bronz, dar ei au luat doar 7, dintre care doar două de aur.

Sportivii care l-au dezamăgit pe dictator vor fi mutaţi în locuinţe sărăcăcioase, vor avea raţiile de mâncare reduse şi, în cel mai rău caz, vor fi trimişi să muncească în mine de cărbuni. În schimb, medaliaţii vor fi răsfăţaţi cu apartamente noi, maşini de lux şi alte privilegii la care poporul doar visează. În 2010, fotbaliştii nord-coreeni au fost pedepsiţi şi ei, după înfrângerea cu 7-0 suferită în faţa echipei Portugaliei, la Campionatul Mondial, fiind trimişi la reeducare, respectiv la muncă în mină de tatăl actualului lider, Kim Jong-il. Fotbaliştii au fost însă reabilitaţi complet în 2011, odată cu venirea la putere a lui Kim Jong-un.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Cehia Africa de Sud, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Canadianul Ismaël Koné, accidentat de jucatorul lui Qatar, Assim Madibo, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Neymar, Brazilia Scotia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
DSC 1043 jpg jpeg
Didier Deschamps si Kylian Mbappe (EPA) jpg
Thomas Partey (EPA) jpg
Cristiano Ronaldo, Portugalia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Erling Haaland (EPA) jpg
image
image