Djokovici şi Nadal, eliminaţi în primul tur la Toronto

Ultima actualizare:

Tenismanul spaniol Rafael Nadal şi sârbul Novak Djokovici, care au decis să-şi unească forţele pentru a se prezenta în proba de dublu din cadrul Mastersului 1000 de la Toronto, au fost eliminaţi în primul tur al turneului canadian.

Nadal (numărul 1 mondial) şi Djokovici (numărul 2) au fost învinşi de canadienii Vasek Pospisil - Milos Raonic, scor 5-7, 6-3, 10-8, într-o oră şi 34 de minute.

Sârbul Novak Djokovici a declarat că este încântat că face dublu cu spaniolul Rafael Nadal la Masters 1000 de la Toronto, turneu de tenis pe care contează pentru a-şi ameliora jocul în această probă, pentru a îndeplini speranţele puse în el în Cupa Davis.

"Nu puteam refuza această şansă, să joc cu Nadal", a declarat nr. 2 mondial în legătură cu viitorul său partener. "Va fi o onoare să joc cu Rafa. Sunt cu atât mai fericit, cu cât aceasta poate fi o pagină în istoria tenisului", a continuat el.

În fapt, potrivit ATP, nr. 1 şi 2 mondiali nu au jucat împreună în dublu de când erau în cuplu americanii Jimmy Connors şi Arthur Ashe, acum 34 de ani.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Cehia Africa de Sud, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Canadianul Ismaël Koné, accidentat de jucatorul lui Qatar, Assim Madibo, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Neymar, Brazilia Scotia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
DSC 1043 jpg jpeg
Didier Deschamps si Kylian Mbappe (EPA) jpg
Thomas Partey (EPA) jpg
Cristiano Ronaldo, Portugalia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Erling Haaland (EPA) jpg
image
image