Echipa feminină de tenis de masă a României a trecut de Egipt și va juca cu Hong Kong, în „sferturile” JO Tokyo 2020

Ultima actualizare:

    Jucătoarele de tenis de masă Eliza Samara, Daniela Dodean, Bernadette Szocs și Irina Ciobanu, alături de antrenorul Viorel FilimonFoto: COSR / Team România / Cristi Nistor
Jucătoarele de tenis de masă Eliza Samara, Daniela Dodean, Bernadette Szocs și Irina Ciobanu, alături de antrenorul Viorel FilimonFoto: COSR / Team România / Cristi Nistor

În concursul pe echipe de tenis de masă, la feminin, naționala noastră s-a calificat în sferturile de finală. Elevele lui Viorel Filimon au învins fără probleme (3-0) reprezentativa Egiptului.

În primul meci, la dublu, Elizabeta Samara și Daniela Dodean Monteiro s-au impus cu 3-0 (11-8, 13-11, 11-6) în fața perechii Yousra Helmy / Farah Abdelaziz. Apoi, la simplu,  Bernadette Szocs a învins-o cu 3-2 pe Dina Meshref (10-12, 9-11, 11-6, 11-7, 11-7), iar Elizabeta Samara a trecut cu 3-1 (11-6, 9-11, 11-9, 11-8) de Farah Abdelaziz. În „sferturi”, astăzi (luni, 2 august), România va întâlni echipa din Hong Kong, care s-a impus cu 3-1 în fața Braziliei. Iar apoi, în cazul unui succes, va da, cel mai probabil, peste reprezentativa țării gazdă. În concursul olimpic feminin pe echipe, România a ocupat locul 7 la Beijing 2008 și 9 la Rio 2016. 



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
David Popovici (EPA) jpg
David Popovici (EPA) jpg
Leo Messi (EPA) jpg
Cristiano Ronaldo (EPA) jpg
David Popovici | FOTO Profimedia
Tudor Henry vicecampion mondial jpg
Istvan Kovacs (EPA) jpg
Uruguay Capul Verde, Campionatul Mondial (EPA) jpg
image
image