Elisabeta Lipă: "Ne-am depăşit obiectivul"

Ultima actualizare:

"E o zi frumoasă şi sunt foarte fericită, avem un lot tânăr care şi-a depăşit obiectivul cu aceste medalii cucerite. Ne-a sunat multă lume din ţară să ne felicite", a spus Elisabeta Lipă.

Aceasta nu a uitat de principalul handicap al canotajului românesc, lipsa unei piste pe care sportivii tricolori să se antreneze: "Sunt bolnavă, am găsit aici în Belarus o pistă nouă, un complex sportiv superb, cum nici la Jocurile Olimpice nu am văzut. Mai mare a fost surpriza când am aflat că mai au încă două piste noi în construcţie. Aş vrea să avem şi noi măcar una. Secretul lor este susţinerea din partea guvernului".

Delegaţia României a avut la Europenele din Belarus cinci echipaje, toate calificându-se în finale. Echipajele feminine de dublu rame şi 8+1 au cucerit titlurile europene, în timp ce la 4 vâsle fetele au câştigat medalia de bronz. Echipajul masculin de patru rame s-a clasat pe locul 5 în finală, în timp ce la 8+1 masculin, tricolorii au ocupat locul 6.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Emma Raducanu (EPA) jpg
Tunisia, Campionatul Mondial (EPA) jpg
Iran la Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Spania Capul Verde, Campionatul Mondial jpg
Lamine Yamal, Spania, Campionatul Mondial (EPA) jpg
Coasta de Fildes Ecuador (EPA) jpg
Germania Curacao (EPA) jpg
japonia olanda x jpeg
image
image