Danemarca şi Spania, în semifinalele Campionatului Mondial feminin de handbal

Echipele feminine de handbal ale Danemarcei şi Spaniei sunt primele semifinaliste ale Campionatului Mondial, după ce au câștigat, astăzi (marţi, 14 decembrie), meciurile cu Brazilia, respectiv Germania. Mâine se dispute celelalte două sferturi de finală. România a încheiat competiția pe locul 13.

Handbalistele Spaniei s-au impus în „sfertul” cu Germania / Foto: EPA-EFE

În prima dispută, Danemarca s-a impus cu 30-25 în faţa Braziliei. Scandinavele au suferit în primul mitan al disputei cu singura echipă non-europeană prezentă în această fază a competiției. După pauză, grație unui joc mult mai bun în apărare, dar mai ales datorită intervențiilor portarului Sandra Toft (17 aruncă apărate / 40%) Danemarca a izbutit să se desprindă în câștigătoare.

Spania a revenit și s-a impus în fața Germaniei

Al doilea sfert de finală a fost și mai disputat. Evoluând în fața echipei țării gazdă, Germania a avut un start perfect de meci, conducând cu 4-0, 5-2, 7-3 și 8-6. Apoi, ibericele au revenit în meci și grație unei apărări mai atente a terminat primul minat în avantaj (14-10). Și a doua parte a confruntării a avut cam același tipar astfel că Spania s-a impus cu 26-21.

Echipa României a terminat pe locul 13

În semifinale, Danemarca va întâlni pe învingătoarea „sfertului” Franța - Suedia, iar Spania va înfrunta pe câștigătoarea disputei Norvegia - Rusia.

România a încheiat CM din Spania pe locul 13, cu obiectiv oficial de clasare în primele 10 locuri.

Franța – Suedia (21.30)

Semifinalele sunt programate vineri, 17 decembrie, iar meciurile de clasament se vor juca duminică, 19 decembrie.