Formula 1: "Dublă" Mercedes în China: Lewis Hamilton - locul 1, Nico Rosberg - locul 2

Hamilton conduce clasamentul general al piloţilor

Pilotul britanic Lewis Hamilton a c├ó┼čtigat, duminic─â, Marele Premiu al Chinei, a treia etap─â a Campiontului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de coechipierul s─âu de la Mercedes, germanul Nico Rosberg, ┼či de un alt german, Sebastian Vettel, de la Ferrari.

Al doilea component al echipei Ferrari, finlandezul Kimi Raikkonen, a ocupat locul al patrulea, ├«naintea pilo┼úilor de la Williams, brazilianul Felipe Massa - locul 5 ┼či finlandezul Valtteri Bottas - locul 6. Francezul Romain Grosjean de la Lotus-Renault a trecut linia de sosire al ┼čaptelea, urmat de brazilianul Felipe Nasr de la Sauber, clasat pe locul 8. Australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull a fost al nou─âlea, ├«naintea suedezului Marcus Ericsson de la Sauber, care a ocupat pozi┼úia a zecea. Pilo┼úi McLaren-Honda, spaniolul Fernando Alonso ┼či britanicul Jenson Button, au terminat cursa de la Shanghai pe pozi┼úiile 12, respectiv 13, dup─â mexicanul Sergio Perez (Force India) - locul 11.

Formula 1: Clasamentul piloţilor