Irina Bara, prima victorie rom├óneasc─â ├«n WTA. Mar╚Ťi joac─â 6 rom├ónce la Melbourne

3 ianuarie 2022

Irina Bara și-a asigurat un loc în istoria acestui an: este prima tenismenă din România care a câștigat un meci în sezonul 2022. Ea a ajuns în finala calificărilor turneului WTA 250 Melbourne Summer Set 2.

Irina Bara (FOTO: Sportpictures)

├Än primul tur al calific─ârilor, Irina Bara (138 WTA) a produs surpriza ╚Öi a ├«nvins-o, cu scorul de 7-5, 6-7, 7-5, pe fran┼úuzoaica Oceane Dodin, ocupanta locului 91 WTA ┼či cap de serie num─ârul 1, dup─â un meci de trei ore. Urm─âtoarea adversar─â a Irinei va fi rusoaica Anna Kalinskaia, cap de serie num─ârul 7, ├«n meciul al treilea al zilei de mar╚Ťi. Dar ea nu va fi singura rom├ónc─â intrat─â pe teren ├«n acea zi.

Astfel, de la ora 02.00 a României, pe Rod Laver Arena va evolua Irina Begu (62 WTA) în compania favoritei principale de la Melbourne Summer Set 2, americanca Jessica Pegula (18 WTA).

Pe terenul 8, în al treilea meci al zilei va evolua Elena-Gabriela Ruse (87 WTA) în compania sportivei australiene Arina Rodionova (152 WTA), în cadrul Melbourne Summer Set 1.

La Melbourne Summer Set 1, ├«n meciul 4 de pe terenul 8, imediat dup─â confruntarea Ruse ÔÇô Rodionova, Jaqueline Cristian, num─ârul 71 mondial, o va ├«nt├ólni pe estona Kaia Kanepi (73 WTA).

Pe terenul 5, în al cincilea meci al zilei, Sorana Cîrstea (39 WTA) va juca împotriva sportivei din Rusia Varvara Gracheva (77 WTA), la Melbourne Summer Set 2.

Tot miercuri va intra ├«n ac╚Ťiune ╚Öi Simona Halep, dar la dublu, acolo unde face pereche chiar cu poten╚Ťiala ei adversar─â din optimile de final─â de la simplu, Gabriela Ruse. Cele dou─â vor juca ├«mpotriva perechii favorite 2, Bernarda Pera/ Katerina Siniakova, ├«n cadrul Melbourne Summet Set 2.