Luptătoarea Andreea Beatrice Ana a pierdut în „optimi”. Sportiva poate prinde recalificările

Ultima actualizare:

    Andreea Beatrice AnaFoto: COSR / Team România / Cristi Nistor
Andreea Beatrice AnaFoto: COSR / Team România / Cristi Nistor

Legitimată la CSA Steaua, Andreea Beatrice Ana (21 de ani) a pierdut, astăzi (joi, 5 august), disputa din optimile de finală ale concursului de lupte din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo. Ea așteaptă să vadă dacă va evolua în recalificări.

Înscrisă la categoria 53 de kilograme, eleva lui Mihai Stroia s-a înclina (0-10) în fața Vanesei Kaladjinskaia din Belarus. După lupta care a durat două minute și 48 de secunde, Andreea Beatrice Ana a declarat pentru Agerpres: „A fost un meci greu, încărcat cu foarte multe emoţii şi din păcate am pierdut. Nu am mai luptat niciodată cu ea. M-a surprins cu nişte atacuri. Este mai puternică ca mine şi asta a fost. Este şi mai experimentată decât mine”.Medaliată cu bronz la Europenele din 2019 şi 2021, la categoria 55 kg, precum și la Mondialele U23 din 2018 şi 2019, Ana așteaptă rezultatele adversarei pentru a afla dacă va evolua în recalificări.În concursul de lupte, România va mai fi reprezentată de Andreea Vuc (categoria 50 kilograme) şi de Albert Saritov (cat. 97 Kg).



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Cehia Africa de Sud, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Canadianul Ismaël Koné, accidentat de jucatorul lui Qatar, Assim Madibo, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Neymar, Brazilia Scotia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
DSC 1043 jpg jpeg
Didier Deschamps si Kylian Mbappe (EPA) jpg
Thomas Partey (EPA) jpg
Cristiano Ronaldo, Portugalia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Erling Haaland (EPA) jpg
image
image