Mark Webber a câştigat la Silverstone!

Mark Webber a făcut o cursă perfectă şi a câştigat cursa de la Silverstone într-o manieră categorică. Webber a avut un start excelent, în urma căruia a câştigat prima poziţie după ce coechipierul său Sebastian Vettel, aflat în pole position, a ieşit în decor. Disputa dintre cei doi coechipieri a fost extrem de tensionată după ce Webber a considerat că echipa l-a favorizat pe Vettel înaintea calificărilor. Germanul, care-şi avariase aripa faţă, a primit-o pe cea a lui Webber, singurul model nou care mai era disponibil, în timp ce australianul a alergat în calificări cu un model mai vechi.

După un start furios, în care l-a scos în margine pe Vettel, Webber a rulat extraordinar, fără să-i ofere nicio şansă lui Lewis Hamilton, instalat pe poziţia a doua după primele viraje. Pilotul de la McLaren a testat întreaga cursă posibilitatea de a trece de rivalul său, dar monopostul Red Bull şi-a demonstrat forţa pe circuitul rapid de la Silverstone şi Hamilton a trebuit să se mulţumească cu locul al doilea.

Marele perdant al cursei a fost Fernando Alonso, plecat de pe trei pe grila de start, care a început dezastruos pierzând câteva locuri pe primii metri ai cursei. Ghinionul lui Alonso nu avea să se termine aici. În urma unui duel cu Robert Kubica, pe care l-a depăşit tăind un viraj, spaniolul a fost penalizat cu o trecere pe la boxe şi a ieşit din lupta pentru primele locuri.

Sebastian Vettel, care a ajuns pe ultimul loc după incidentul de la start a făcut o cursă fabuloasă de urmărire şi a terminat în puncte, pe locul şapte după ce în ultimele tururi a trecut pe rând de Hulkenberg, Schumacher şi Sutil într-un spectaculos duel între patru piloţi germani.

La finalul cursei Webber nu a rămas dator după cele petrecute înaintea calificărilor şi le-a răspuns ironic celor de la boxe prin comunicaţia radio. Când aceştia l-au felicitat, australianul a răspuns: "Nu a fost foarte rău pentru al doilea pilot al echipei".

Clasament cursă: 1. Webber Red Bull-Renault 1h24:38.200 2. Hamilton McLaren-Mercedes + 1.360 3. Rosberg Mercedes + 21.307 4. Button McLaren-Mercedes + 21.986 5. Barrichello Williams-Cosworth + 31.456 6. Kobayashi Sauber-Ferrari + 32.171 7. Vettel Red Bull-Renault + 36.734 8. Sutil Force India-Mercedes + 40.932 9. Schumacher Mercedes + 41.59910. Hulkenberg Williams-Cosworth + 42.01211. Liuzzi Force India-Mercedes + 42.45912. Buemi Toro Rosso-Ferrari + 47.62713. Petrov Renault + 59.37414. Alonso Ferrari + 1:02.38515. Massa Ferrari + 1:07.48916. Trulli Lotus-Cosworth + 1 tur17. Kovalainen Lotus-Cosworth + 1 tur18. Glock Virgin-Cosworth + 1 tur19. Chandhok HRT-Cosworth + 2 tururi20. Yamamoto HRT-Cosworth + 2 tururi

Clasament piloţi: 1. Hamilton 145p 2. Button 133p 3. Webber 128p 4. Vettel 121p 5. Alonso 98p 6. Rosberg 90p 7. Kubica 83p 8. Massa 67p 9. Schumacher 36p 10. Sutil 35p 11. Barrichello 29p 12. Kobayashi 15p 13. Liuzzi 12p 14. Buemi 7p 15. Petrov 6p 16. Alguersuari 3p 17. Hulkenberg 2p

Clasament constructori:1. McLaren-Mercedes 278p2. Red Bull-Renault 249p3. Ferrari 165p4. Mercedes 126p5. Renault 89p6. Force India-Mercedes 47p7. Williams-Cosworth 31p8. Sauber-Ferrari 15p9. Toro Rosso-Ferrari 10p