Max Verstappen se apropie de titlul mondial. Olandezul și-a mărit la 19 puncte avansul faţă de Lewis Hamilton

Max Verstappen s-a detașat în fruntea cursei după primul virajFoto: EPA-EFE

Cu toate că a plecat de pe a doua linie a grilei de start, din poziția a treia, Max Verstappen (Red Bull) a câştigat, duminică, 7 noiembrie, Marele Premiu al Mexicului, contând ca a 18-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Olandezul s-a detașat la 19 puncte în fața lui Lewis Hamilton (Mercedes), care a ocupat locul 2. Aceasta a fost victoria cu numărul 19 pentru Verstappen în carieră, a noua în acest an competițional şi a patra în Mexic.

Totul s-a decis la puțin timp după start, în primul viraj. Deși a plecat din linia a doua a grilei de start, Verstappen i-a depășit pe piloții echipei Mercedes, Valtteri Bottas și Lewis Hamilton. Olandezul a trecut la șefia cursei, distanțându-se față de rivalul său la titlul mondial. Monopostul lui Bottas a fost lovit de acela al australianului Daniel Ricciardo (McLaren-Mercedes) şi cei doi piloți au fost obligați să treacă pe la boxe din cauza avariilor suferite de maşinile lor. Cursa a fost neutralizată cu Safety Car, iar Bottas și Ricciardo nu au mai putut reveni în lupta pentru puncte. Spre bucuria multora dintre spectatorii prezenți  pe Autodromo Hermanos Rodriguez din Mexico City (au fost 370.000 în cele trei zile de competiție), pe locul 3 a terminat mexicanul Sergio Perez (Red Bull).După această cursă, Max Verstappen şi-a mărit avansul în fruntea clasamentului piloţilor faţă de Lewis Hamilton de la 12 la 19 puncte. Olandezul are 312,5 puncte, iar Hamilton 293,5 puncte. La constructori, Mercedes rămâne în frunte, cu 478,5 puncte, dar Red Bull s-a apropiat la numai un punct după cele 40 de puncte acumulate duminică (are 477,5 puncte). ”Știam că startul va fi foarte important. Mai ales intrarea în primul viraj. Am încercat să frânez cât mai târziu posibil. Știam că dacă fac asta pot controla cursa, pot dicta ritmul. Și că va fi bine. Cred că sâmbătă, n-am reușit să controlăm pneurile, dar am fost încrezător pentru astăzi. Am redus mult diferența (n.r. - la constructori). Checo (n.r. - Perez) a fost foarte bun în ultimele curse și sunt foarte fericit pentru că el a fost pe podium în fața publicului său”, a declarat Verstappen.  Din acest an competițional mai sunt de disputat patru etape. Următoarea cursă, Marele Premiu al Braziliei, se va disputa duminica viitoare, la Interlagos.