Naomi Osaka, prima semifinalistă de la Australian Open, nu o vrea pe Simona Halep adversară

Ultima actualizare:

    Naomi OsakaFOTO: EPA
Naomi OsakaFOTO: EPA

Naomi Osaka este prima semifinalistă a tabloului feminin de la Australian Open 2021. Ea a recunoscut după meci că nu ar vrea să joace contra Simonei Halep.

În sferturile de finală, Naomi Osaka a învins-o cu scorul de 6-2, 6-2, pe taiwaneza Su-Wei Hsieh și va juca în semifinale contra învingătoarei meciului dintre Simona Halep și Serena Williams. Acest meci va începe la ora 10.00.

La interviul de după meci, japoneza – campioană la Melbourne în urmă cu doi ani – a recunoscut că nu și-ar dori-o ca adversară pe Simona. ”Halep, nu prea îmi place să joc împotriva ei. Este jucătoare cu adevărat dificilă, o jucătoare care returnează mingea de fiecare dată. Pentru mine este cu siguranţă o bătălie psihică şi fizică. Bineînţeles, acelaşi lucru este valabil şi pentru Serena. Ea este Serena, o persoană de care mă simt foarte intimidată când o văd de cealaltă parte a terenului. Dar, da, cred că meciul lor din seara aceasta va fi foarte distractiv”, a spus asiatica.

Reținerea ei în ceea ce o privește pe Halep este justificată, având în vedere că e condusă de jucătoarea noastră cu scopul de 4-1 în meciurile directe, în timp ce cu Serena Williams are un palmares pozitiv, 2-1.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Didier Deschamps si Kylian Mbappe (EPA) jpg
Thomas Partey (EPA) jpg
Cristiano Ronaldo, Portugalia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Erling Haaland (EPA) jpg
Kylian Mbappe (EPA) jpg
Lionel Messi, Argentina, Campionatul Mondial (EPA) jpg
Belgia Iran, Campionatul Mondial (EPA) jpg
Istvan Kovacs (EPA) jpg
image
image