Niculescu şi Tecău continuă la dublu! Au rămas singurii români la US Open

Ultima actualizare:

    Horia Tecău şi Jean Julien Rojer sunt deja în sferturi la New YorkFoto: Guliver/ Getty Images
Horia Tecău şi Jean Julien Rojer sunt deja în sferturi la New YorkFoto: Guliver/ Getty Images

Tablourile de simplu ale ultmiului turneu de mare şlem al anului nu mai conţin de câteva zile români, dar la dublu încă supravieţuim prin două nume, unul la fete şi unul la băieţi.

Monica Niculescu şi partenera ei din Taiwan, Su-Wei Hsieh, au câştigat în minimum de seturi meciul cu dublul japonez Hozumi E. / Kato M., scor 6-4, 6-2, şi cele două sau calificat în optimi, unde azi vor juca împotriva cuplului Babos T./Hlavackova. Astfel, după finala de la Wimbledon, pierdută alături de Nao Chin-Chan în faţa rusoaicelor Makarova şi Vesnina, Niculescu pregăteşte o nouă performanţă frumoasă la New York.

Şi la băieţi stăm bine! Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au trecut de un hop important, învingând dublul format din Dodig şi Granollers în două seturi, 6-4, 6-3. Cei doi sunt deja în sferturi unde îi vor întâlni pe învingătorii meciului Murray / Soares - Lindstedt /Thompson.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Istvan Kovacs (EPA) jpg
Uruguay Capul Verde, Campionatul Mondial (EPA) jpg
Campionatul Mondial (EPA) jpg
Minge fotbal (Sportpictures) jpg
Record asistenta la Campionatul Mondial 2026, peste 3,6 milioane de spectatori, pana la terminarea grupelor (EPA) jpg
Leo Messi (EPA) jpg
Cehia Africa de Sud, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Canadianul Ismaël Koné, accidentat de jucatorul lui Qatar, Assim Madibo, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
image
image