Novak Djokovic s-a v─âzut cu sacii ├«n c─âru╚Ť─â

31 octombrie 2020
Novak DjokovicFoto: Guliver / GettyImages

Cu toate c─â a pierdut ├«n fa╚Ťa unui lucky-loser, la Viena, Novak Djokovic nu mai poate pierde pozi╚Ťia de lider mondial.

Suferit ├«n sferturile  de final─â ale turneului austriac, e╚Öecul lui Novak Djokovic a surprins din (cel pu╚Ťin) dou─â motive. ├Än primul r├ónd, fiindc─â s-a ├«nregistrat ├«n fa╚Ťa lui Lorenzo Sonego, juc─âtor aflat pe locul 42 mondial, prezent pe tabloul principal ca lucky loser. Apoi, prin propor╚Ťiile scorului:  2-6, 1-6, ├«n doar 68 de minute.Dup─â meci, italianul nu ╚Öi-a putut ascunde satisfac╚Ťia: ÔÇťCu siguran┼ú─â este cea mai mare victorie din via┼úa mea. Novak este cel mai bun din lume. Am jucat ast─âzi at├ót de bine... Este incredibilÔÇŁ. De partea cealalt─â, omul care nu pierduse un meci ÔÇ×├«ntregÔÇŁ ├«n 2020 (a fost eliminat la US Open pentru un gest nesportiv) a explicat situa╚Ťia ├«n felul urm─âtor: ÔÇŁEste adev─ârat c─â a-mi asigura locul 1 mondial acum dou─â zile (n.r. ÔÇô dup─â victoria cu Coric din turul 2) a avut un efect asupra mea. Am fost nevoit s─â vin aici pentru a-mi asigura acest locÔÇŁ, a explicat Djokovic, care a m─ârturisit c─â este bine din punct de vedere al s─ân─ât─â╚Ťii. ╚śi c─â dore╚Öte s─â termine anul ├«n for╚Ť─â, la Londra, acolo unde se va desf─â╚Öura Masters-ul (15-22 noiembrie).