Nu a mai terminat maratonul că l-a muşcat căţelul

Etiopianul era pe  primul loc atunci când un câine l-a atacat
Etiopianul era pe primul loc atunci când un câine l-a atacat

Asta da baftă! Cel mai ghinionist maratonist din lume se numeşte Mulle Wasihun, care a participat la cursa din Bengaluru, India. Competiţia internaţională a aliniat, duminică, la start 350 de sportivi.

La un moment dat, Mulle care a câştigat în 2013 cursa de la Paris-Versailles şi în acelaşi an maratonul Marsilia-Cassis s-a desprins de pluton. În timp ce fugea în faţa celorlalţi maratonişti şi se îndrepta spre linia de sosire s-a întâmplat pocinogul. Un maidanez care habar nu avea ce-i aia fair-play l-a muşcat de gambă. Evident, alergătorul a pierdut şi s-a ales cu muşchiul perforat. Cursa de 21 de kilometri a fost câştigată de Colin Fernandes. Etiopianul Wasihun, născut în 1993, a strâns din dinţi şi a reuşit să termine cursa pe locul 9. După ce a trecut linia de start a vrut să îi aplice o corecţie maidanezului, dar patrupedul s-a făcut nevăzut în mahala.