Olanda, bronz la Campionatul Mondial de handbal feminin

Ultima actualizare:

    Olanda a invins Suedia in finala mica a CMFOTO: EPA
Olanda a invins Suedia in finala mica a CMFOTO: EPA

Naşionala de handbal feminin a Olandei a preluat ştafeta de la România şi a cucerit medaliile de bronz ale Campionatului Mondial.

Naţionala de handbal feminin a Olandei a câştigat duminică, la Hamburg, medalia de bronz a Campionatului Mondial, după ce a învins în finala mică a competiţiei reprezentativa Suediei, cu scorul de 24-21 (14-8). În urmă cu doi ani, bronzul mondial fusese cucerit de România. Olanda este antrenată de antrenoarea de la CSM Bucuresti, Helle Thomsen.

Pentru medalia de aur se vor duela campioana mondială en-titre, Norvegia, şi Franţa, de la ora 18.30. Cele două echipe se confruntă pentru a treia oară în finala mondială, după ediţiile din 1999 şi 2011.

La actuala ediţie a CM, România a terminat pe locul 10, fiind eliminată de Cehiei (scor 27-28) în optimi.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
gol Romania Adrian Rus jpg
csm bucuresti invinsa jpg
kopic jpg
Serban Cotirlan bust jpg
sabrina voinea cosr8 jpg
Gica Hagi alaturi de staff jpg
Nadia paralele montreal 1976 jpg
Florin Pirvu dedica victoria sotiei decedate jpg
image
image