Păpuşa Canadei ne-a tratat cu fundul

Ultima actualizare:
Adrian Marcu, fostul antrenor al Alexandrei, a ”taxat-o” pe Bouchard
Adrian Marcu, fostul antrenor al Alexandrei, a ”taxat-o” pe Bouchard

La tragerea la sorţi de vineri, Eugenie Bouchard a refuzat să dea mâna cu tenismena noastră Alexandra Dulgheru.

Considerată una dintre cele mai frumoase jucătoare de tenis din circuit, canadianca Bouchard a dat dovadă de aroganţă şi lipsă de respect la conferinţa de presă care a precedat partida cu România din Cupa Federaţiei.

Aseară s-au disputat primele două întâlniri de simplu din “barajul” Canada – România, învingătoarea urmând să se califice în prima Grupă Mondială a Cupei Federaţiei în sezonul 2016. Bătăliile din sala de la Montreal au fost precedate însă de un război psihologic declanşat în mod surprinzător chiar de marea vedetă a nord-americancelor, Eugenie Bouchard (locul 7 WTA). “Păpuşa” Genie, aşa cum e alintată Bouchard de canadieni, a făcut un gest scandalos la adresa adversarei sale de ieri, Alexandra Dulgheru. După tragerea la sorţi a meciurilor, protocolul prevedea ca cele două tenismene să dea mâna şi să pozeze pentru fotografi. Ei bine, cu un zâmbet arogant pe buze, canadianca a lăsat-o pe Dulgheru cu mâna întinsă, declanşând rumoare în rândul celor prezenţi.

A fost puţin ciudat momentul, dar fiecare se comportă cum vrea. Poate nu a dat bine pe cameră, dar nu ne deranjează”, a spus Alexandra după acest episod hilar. De partea cealaltă, încrezuta Bouchard a dat o explicaţie halucinantă: „Nu am nimic cu ea, dar nu cred în ideea de a-i ura succes adversarei înainte de meci. După ce vom juca, îi voi strânge mâna”.

”Este nesimțire”


    Adrian Marcu, fostul antrenor al Alexandrei, a ”taxat-o” pe Bouchard
Adrian Marcu, fostul antrenor al Alexandrei, a ”taxat-o” pe Bouchard

Gestul făcut de Eugenie Bouchard a scandalizată lumea tenisului Deși nu este prima dată când ea se comport în acest fel, niciodată nu a fost penalizată. Fostul antrenor al Alexandrei Dulgheru n-a rămas impasibil la gestul canadiencei și a taxat-o dur. ”De ce să se lase dominată Alexandra? Bouchard a făcut un gest nesimţit! Oricum nu a fost o chestie de sportul tenis! Totuşi, nu cred că te poate scoate din ritm aşa ceva, este mult înainte de meci", a spus pentru Prosport Adrian Marcu.

Programul de azi, începând cu ora 20.00

Eugenie Bouchard – Irina Begu

Francoise Abanda – Alexandra Dulgheru

Dabrowski / Fichman – Mitu / Olaru

*componenţele echipelor de dublu se pot modifica până la ora de start a partidei.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Slovacia Romania, amical (Sportpictures) jpg
Andrei Ratiu, Slovacia Romania, amical (Sportpictures) jpg
Ionel Gane si Mircea Lucescu, nationala Romania (Sportpictures) jpg
Nicolae Stanciu si Mircea Lucescu (Sportpictures) jpg
Marius Sumudica (Sportpictures) jpg
Sorana Cirstea (EPA) jpg
Mircea Lucescu (Sportpictures) jpg
Mircea Lucescu | FOTO Sport Pictures
image
image