Româncele sunt în finala Campionatului Europen de tenis de masă!

Ultima actualizare:

    Elizabeta Samara, una dintre sportivele noastre
Elizabeta Samara, una dintre sportivele noastre

Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat în finala Campionatului European de la Ekaterinburg. Sportivele noastre au învins în semifinalele de azi, cu scorul de 3-1, echipa Ucrainei.

Rezultatele pe meciuri au fost următoarele:

Bernadette Szocs - Tetiana Bilenko 0-3 (13-15, 10-12, 6-11);

Elizabeta Samara - Margarita Pesotska 3-2 (9-11, 14-12, 13-11, 5-11, 11-9);

Daniela Dodean - Ganna Gaponova 3-2 (11-6, 11-8, 10-12, 4-11, 11-7);

Elizabeta Samara - Tetiana Bilenko 3-0 (11-6, 11-9, 11-9).

În finală, România va întâlni mâine învingătoarea partidei dintre echipele Germaniei şi Rusiei.

În faza grupelor, România a trecut de Serbia (3-1), Austria (3-1) şi Franţa (3-0), iar în sferturile de finală a învins Polonia (3-2).

Echipa feminină a României a pierdut de fiecare dată finala, fază în care a jucat în 2010, 2011 şi 2013.

România are în palmares trei titluri continentale obţinute în 1992, 2002 şi 2005.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Istvan Kovacs (EPA) jpg
Uruguay Capul Verde, Campionatul Mondial (EPA) jpg
Campionatul Mondial (EPA) jpg
Minge fotbal (Sportpictures) jpg
Record asistenta la Campionatul Mondial 2026, peste 3,6 milioane de spectatori, pana la terminarea grupelor (EPA) jpg
Leo Messi (EPA) jpg
Cehia Africa de Sud, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Canadianul Ismaël Koné, accidentat de jucatorul lui Qatar, Assim Madibo, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
image
image