Se schimbă suprafața de joc de la US Open

Ultima actualizare:

    Rafael Nadal este campionul editiei 2019 de la US OpenFoto: Guliver/ GettyImages
Rafael Nadal este campionul editiei 2019 de la US OpenFoto: Guliver/ GettyImages

Federaţia americană de tenis (USTA) a decis după 42 de ani să schimbe suprafaţa terenurilor de la Flushing Meadows, pe care se desfăşoară US Open, cu una mai lentă.

Americanii au renunţat la obişnuitul DecoTurf, un "hard" rapid, aplicat pe terenurile de la Billie Jean King National Tennis Center din Corona Park, din 1978. Ei au optat pentru Laykold, o suprafaţă mai lentă, similară cu cea de la Miami Open.

Contractul este valabil pentru următoarele cinci ediţii ale grand slam-ului.

Deocamdată nu se ştie dacă şi turneele importante din US Open Series, Rogers Cup de la Toronto/Montreal şi Western&Southern Open de la Cincinnati, toate cu terenuri Pro DecoTurf, vor urma exemplul US Open.

Dacă nu va fi afectat de pandemia de coronavirus, US Open ar urma să se desfăşoare între 31 august şi 13 septembrie.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
sabrina voinea cosr8 jpg
Ronaldinho | FOTO Profimedia
ANTRENAMENT ROMANIA (7 10 2024) jpg
Mircea Lucescu (Sportpictures) jpg
Leo Messi (EPA) jpg
Radu Dragusin, Tottenham Atletico, Champions League (EPA) jpg
Costel Galca (Sportpictures) jpg
Sigla FRF (Sportpictures) jpg
image
image