Şi-a revenit! Simona Halep e în sferturi la Toronto după un meci dramatic

Simona HalepFoto: AP

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o, joi, cu scorul de 6-3, 5-7, 6-4, pe sportiva germană Angelique Kerber, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 13, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 Rogers Cup.

Partida a durat două ore şi 23 de minute şi l-a finalul ei  Simona Halep a înregistrat a treia victorie în faţa lui Kerber din tot atâtea meciuri disputate.

Simona Halep joacă astăzi în sferturi

În faza următoare, Simona Halep va juca împotriva câştigătoarei din meciul Agnieszka Radwanska (Polonia), locul 14 WTA şi cap de serie numărul 6 - Alize Cornet (Franţa), locul 28 WTA, meci terminat joi seară.

Simona Halep rămâne pe locul 3 în lume

În urma victoriei contra lui Kerber, Simona Halep e sigură de faptul că nu va putea pierde locul 3 în clasamentul mondial la finalul turneului de la Toronto

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 52.430 de dolari şi cu 190 de puncte WTA.