Simona Halep a trecut de 38 de milioane de dolari câștigați din tenis

Simona Halep s-a calificat în turul secund la Australian Open, iar cu premiul asigurat pentru această performanță a trecut de o bornă istorică: a depășit 38 de milioane de dolari câștigați doar din tenis! Doar alte trei jucătoare din istoria acestui sport au mai reușit acest lucru.

Simona Halep e în turul secund la Australian Open (FOTO: Guliver/ Gettyimages)

În primul tur de la Australian Open, Simona Halep, ocupanta locului 15 WTA şi cap de serie numărul 14, a învins-o, cu scorul de 6-4, 6-3, pe poloneza Magdalena Frech. Meciul a fost controlat de româncă, ea impunându-se la capătul unui meci care a durat o oră şi 29 de minute. În turul secund, ea va juca, mâine, împotriva braziliencei Beatriz Haddad Maia (83 WTA). Indiferent de rezultatul acelui meci, Simona și-a asigurat un cec de 154.000 de dolari australieni, adică în jur de 112.000 de dolari americani, moneda în care se calculează premiile în tenisul profesionist. Iar dacă adunăm această cifră la suma de bani câștigată de Halep până la startul turneului de Grand Slam, adică 37.982.116 dolari, ajungem la un total de 38.094.116 dolari! Obținuți exclusiv din tenis.

Suma este una imensă pentru o tenismenă profesionistă, iar cel mai bun exemplu este că doar alte trei jucătoare au mai reușit, în istorie, să treacă de această bornă. Acestea sunt Serena Williams (94.518.971 $), Venus Williams (42.280.541 $) și Maria Sharapova (38.777.962 $). Practic, având în vedere că doar 700.000 de dolari o mai despart de ocupanta locului 3 all-time, rusoaica Sharapova, dacă Halep va ajunge în finala turneului australian, înseamnă că va urca pe podium într-unul dintre cele mai importante clasamente din lumea sportului, cel al câștigurilor.

Iar Simona va sta mult timp pe podium – dacă nu va urca pe trei după Melbourne o va face în următoarele două-trei turnee - pentru că din spate nu mai vine nimeni. În Top 10, singurele jucătoare active sunt Victoria Azarenka (locul 6, cu 33.901.851 $), Petra Kvitova (locul 7, cu 33.512.342 $), Angelique Kerber (locul 8, cu 31.402.924 $) și Svetlana Kuznetsova (locul 10, cu 25.816.890 $).

Simona Halep visează la titlul de la Australian Open

În ceea ce privește actualul parcurs de la Australian Open, Simona Halep a recunoscut că visează să joace din nou în finală. ”Primul meci este întotdeauna greu. Am fost foarte nervoasă, dar sunt bucuroasă de modul în care am jucat, de modul în care am fost pe teren. Serviciul meu nu este atât de puternic ca al altor jucătoare care sunt foarte înalte. Nu am simţit că a fost un mare minus azi. Nu a fost grozav, dar nu a fost nici rău. În general, cred că a fost o partidă bună pentru un prim meci. E întotdeauna greu şi sunt mereu nervoasă. Cred că a fost un meci bun şi iau numai lucrurile pozitive din el. Mă simt bine fizic, simt că nu am probleme, cred că sunt pregătită, am lucrat mult înaintea sezonului. Nu ştiu ce să zic de finală. Este unul dintre visurile mele să ajung acolo, dar ştiu că este dificil şi nu o să mă gândesc la asta, iau zi cu zi. Nu cred că sunt la cel mai înalt nivel, ca în trecut, dar mă simt bine, încrezătoare că jocul e acolo, că mişcarea e acolo, psihic sunt destul de puternică. Mă simt confortabil totuşi, mă simt bine şi simt că sunt într-o condiţie bună. Am început anul într-o formă bună. Am avut întotdeauna senzaţia că urmăresc ceva, chiar şi atunci când eram numărul 1 mondial, întotdeauna urmăream să câştig turnee, uneori un loc mai bun în clasament, dar nu aşa mult. Am căutat mai mult să câştig titluri. Acum caut un loc mai bun într-un fel, să ajung în Top 10. Este o bună motivaţie, o bună provocare, ştiu că nu e uşor, o să fie greu şi am de câştigat meciuri bune ca să revin acolo, dar sunt pregătită să fac asta. Dacă voi munci din greu, simt că am o şansă”, a declarat fostul lider WTA după meci. Ea a mai jucat o finală la Australian Open, în 2018, când a fost învinsă de Caroline Wozniacki, scor 7-6, 3-6, 6-4.