Simona Halep nu va juca la Moscova

Ultima actualizare:

    Simona HalepFOTO: Guliver/ Gettyimages
Simona HalepFOTO: Guliver/ Gettyimages

Simona Halep nu va juca la Moscova, turneul WTA care va avea loc săptămâna viitoare. Conform presei din Rusia, fostul lider mondial a motivat absența de la Kremlin Cup prin accidentarea cu care s-a ales în China și care făcut-o să se retragă și de la Wuhan.

Doar fanii foarte devotați puteau crede că Simona va juca la Moscova în acest an. Ea nu a mai participat la turneul din Rusia din 2013, atunci când a cucerit trofeul, evitând apoi constant prezența la ultimul turneu de categorie Premier din calendarul profesionist feminin. Apoi a evitat să joace aclo, deoarece nu o ajuta cu nimic în afară de a o obosi. De altfel, aceasta este o competiție căutată în special de jucătoarele care încearcă să se califice la Turneul Campioanelor pe ultima sută de metri. Cum românca este de mulți ani matematic calificată la competiția celor mai bune jucătoare din lume cu câteva săptămâni înaintea startului ei, Simona nu mai are nici un interes să ia startul la Mosova. Astfel, în 2019, pe Halep o vom mai putea vedea doar la Turneul Campioanelor, care va avea loc în premieră la Shenzhen, în perioada 27 octombrie – 3 noiembrie.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Cehia Africa de Sud, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Canadianul Ismaël Koné, accidentat de jucatorul lui Qatar, Assim Madibo, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Neymar, Brazilia Scotia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
DSC 1043 jpg jpeg
Didier Deschamps si Kylian Mbappe (EPA) jpg
Thomas Partey (EPA) jpg
Cristiano Ronaldo, Portugalia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Erling Haaland (EPA) jpg
image
image