Suspans la cote maxime în Formula 1! Mai sunt două etape

Suspans la cote maxime în Formula 1! Mai sunt două etape

Ultima actualizare:

    Nico Rosberg şi Lewis Hamilton sunt colegi de echipă
Nico Rosberg şi Lewis Hamilton sunt colegi de echipă

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) face paşi importanţi către al doilea titlu mondial din cariera sa după ce a câştigat duminică, la Austin (SUA), a cincea cursă consecutivă, însă avantajul său, 24 de puncte, poate fi considerat încă fragil, cu două etape înaintea finalului sezonului de Formula 1.

Hamilton a câştigat 10 din cele 17 Mari Premii desfăşurate în 2014, dar are emoţii în continuare, pentru că ultima cursă, cea de la Abu Dhabi, din 23 noiembrie, va conta dublu ca valoare în clasamente. Astfel, cele 24 de puncte reprezintă un avans important, în condiţiile în care mai sunt 75 de puncte puse în joc, însă colegul său de la Mercedes, Nico Rosberg, poate da încă lovitura în acest final de sezon.

În acest moment, Hamilton a ajuns la 316 puncte în clasamentul piloţilor, iar Rosberg la 292 de puncte, pe locul 3 menţinându-se Ricciardo, cu 214 puncte.

Penultima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Braziliei, va avea loc duminica viitoare, pe circuitul de la Interlagos.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Stefan Baiaram, Universitatea Craiova (Sportpictures) jpg
Morgan Rogers si Harry Kane (EPA) jpg
robbie williams jpg
Vinicius Junior (EPA) jpg
Corvinul Hunedoara FK Csikszereda (Sportpictures) jpg
Alexandru Pascanu (Sportpictures) jpg
spaniolii scena   epa jpg
Kevin Keegan selectioner Anglia   Getty jpg
image
image