Tenis: Româncele fac ravagii la Madrid

Ultima actualizare:

După Irina Begu şi Elena Bogdan, miercuri a fost rândul Elorei Dabija, Mihaelei Buzărnescu şi Ralucăi Olaru (N. 4). Dabija, venită din calificări, a produs marea surpriză, eliminând-o pe principala favorită, italianca Anna Floris, cu 6-3, 7-5.

Buzărnescu a trecut de junioara Maria-Teresa Torro-Flor (Spania), cu 6-4, 1-6, 6-1, iar în turul secund o va întâlni pe Dabija. Învingătoarea va juca în sferturi cu câştigătoarea partidei dintre Irina Begu (N. 6) şi Anna-Giulia Remondina (Italia).

Raluca Olaru (N. 4) a dispus de Oxana Liubţova (Ucraina), cu 6-2, 7-6 (5), şi o va înfrunta pe Leticia Costas-Moreira (Spania). În alt meci din optimi, Elena Bogdan o va înfrunta pe americanca Julia Cohen (N. 3).

La dublu, Begu şi Bogdan, principalele favorite, s-au calificat în sferturi, graţie succesului cu 6-2, 6-4 în faţa cuplului germano-argentinian Julia Babilon/Paula Ormaechea. Şi Elora Dabija s-a calificat în sferturi alături de Julia Cohen, în urma victoriei cu 7-5, 6-1 în disputa cu favoritele nr. 2, Bianca Boto (Peru)/Cagla Buyukakcay (Turcia).



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
Nicușor Dan a semnat demisia... www.stirilekanald.ro
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Carlos Alcaraz si Novak Djokovic (EPA) jpg
David Popovici | FOTO Profimedia
Diego Maradona (EPA) jpg
Cristi Chivu (EPA) jpg
Dinamo Universitatea Craiova, Cupa Romaniei (Sportpictures) jpg
David Popovici (Sportpictures) jpg
Ceremonia Campioanelor, Gimnastica, Deva (Facebook) jpg
Sorana Cirstea (EPA) jpg
image
image