Usain Bolt a pierdut ultima cursă de 100 m din carieră. Cum a explicat înfrângerea

6 august 2017
simeon stalpnicul png
Usain Bolt a pierdut ultima curs─â de 100 m din carier─âFoto: Getty

Usain Bolt (30 de ani) a fost învins sâmbătă, 6 august, în ultima cursă de 100 de metri din carieră, n finala de la Campionatele Mondiale de la Londra. Cel mai rapid om din lume se va retrage din lumea atletismului.

Usain Bolt s-a clasat pe locul al treilea ├«n final─â, termin├ónd cursa ├«n 9,95 de secunde, precizeaz─â Digi 24. Jamaicanul a pierdut ├«n fa╚Ťa americanului Justin Gatlin (35 de ani), care a scos un timp de 9,92 de secunde ╚Öi a jamaicanului Christian Coleman, cu 9,94 de secunde.

Bolt a pierdut ├«n fa╚Ťa americanului Justin GatlinFoto: AFP

Uimit, dar bucuros peste m─âsur─â c─â l-a ├«nvins pe cel mai rapid om din lume, Justin Gatlin a f─âcut, plin de umor, o plec─âciune ├«n fa╚Ťa lui Bolt, p─âr├ónd c─â ├«╚Öi cere iertare pentru r─âsun─âtoarea victorie. Imediat dup─â curs─â, cei doi atle╚Ťi s-au ├«mbr─â╚Ťi╚Öat, iar jamaicanul a m─ârturisit ╚Öi care a fost motivul pentru care a pierdut.

├Änc─âl╚Ť─ârile pe care le-a purtat Bolt ├«n timpul curseiFoto: Getty

ÔÇ×Startul m─â omoar─â. ├Än mod normal, m─â redresez pe parcurs, dar motivul pentru care am pierdut a fost pur ╚Öi simplu pentru c─â nu am reu╚Öit. Trebuie s─â faci o tranzi╚Ťie, iar eu nu am executat-o corect ╚Öi am tras tare la final, ceea ce nu trebuie s─â faci niciodat─âÔÇŁ, a declarat jamaicanul, potrivit The Mirror.

De asemenea, cel mai rapid om din lume, cum a fost supranumit dup─â ce a de╚Ťinut recordul mondial at├ót la cursa de 100 de metri (9,58 de secunde), la cea de 200 de metri, c├ót ╚Öi la 4x100, a anun╚Ťat c─â se va retrage din lumea atletismului, pe care a revolu╚Ťionat-o.