Victorie la 0 pentru Sorana Cîrstea, eșec la mare luptă suferit de Jaqueline Cristian

După Irina Begu și Elena-Gabriela Ruse, alte două jucătoare de tenis din România și-au făcut debutul în noul an competițional. Sorana Cîrstea (39 WTA) a obținut o victorie la 0 cu Varvara Graceva, iar Jaqueline Cristian (71 WTA) a pierdut la mare luptă în fața estonei Kaia Kanepi.

Sorana Cîrstea a început anul 2022 în forță (Foto: EPA-EFE)

Participantă la Melbourne Summer Set 2, Sorana a avut nevoie de numai 49 de minute pentru a se impune cu 6-0, 6-0 în faţa rusoaicei Varvara Graceva (77 WTA). Cap de serie numărul 5, ea s-a calificat în optimile de finală. Românca o va întâlni în optimile de finală pe americanca Amanda Anisimova (78 WTA).

Într-un meci care a contat pentru primul tur la Melbourne Summer Set 1, Jaqueline Cristian a luptat de la egal la egal cu mult mai experimentata Kaia Kanepi (36 de ani / 73 WTA). Bucureșteanca s-a impus în primul set la tiebreak (7-6/2) și l-a pierdut pe următorul în același mod (6-7/7). Și nu oricum, ci după ce a avut două mingi de meci la 6-4... În decisiv, jucătoarea din Estonia s-a dovedit a fi mult mai inspirată, impunându-se cu 6-2.

Pentru calificarea în ”optimi”, Sorana Cîrstea va primi 3.675 de dolari şi 30 de puncte WTA. Prezentă în turul 1, Jaqueline Cristian va obține 2.675 de dolari şi cu un punct WTA.