Budescu, gol pentru Astra după 261 de zile

Budescu a jucat doar  în repriza secundă,  dar a şi marcat un golFoto: sportpictures.eu
Budescu a jucat doar în repriza secundă, dar a şi marcat un golFoto: sportpictures.eu

Constantin Budescu s-a întors în Liga I, sub formă de împrumut până în iarnă, de la Dalian Yifang din China. Iar mutarea a fost benefică: a înscris după o pauză de opt luni şi jumătate pentru clubul unde s-a consacrat. Următorul pas e să revină la naţională.

Astra a remizat acasă cu Voluntari, 1-1, Budescu (27 de ani) fiind cel care şi-a trecut numele pe tabelă, la doar şase minute după ce a fost introdus pe teren. A fost primul său meci la Astra, club ce l-a vândut în iarnă la Dalian Yifang. În Asia a jucat sporadic, s-a accidentat şi a preferat să se întoarcă în ţară. Aici era o adevărată vedetă şi golul în faţa ilfovenilor a fost o descătuşare, mai ales că nu mai punctase pentru “astrali” din partida cu Petrolul de la data de 12 decembrie 2015, adică în urmă cu opt luni şi jumătate, mai exact după 261 de zile.