CFR Cluj, doar egal acasă cu Randers în Conference League

CFR Cluj s-a încurcat acasă cu RandersFOTO: Sportpictures.eu

CFR Cluj și-a pus singură piedică în meciul din etapa a doua a Grupei D a Conference League. Deși favoriți, ardelenii au remizat pe propriul teren, scor 1-1, cu danezii de la Randers.

Nordicii au deschis scorul în minutul 41, după ce Kamara a înscris cu capul după un corner, într-o primă repriză lipsită de ocazii spectaculoase. Egalarea a venit în minutul 68, Petrila – introdus pe teren cu doar cinci minute înainte. Din păcate, în ciuda forcing-ului de final, românii nu au mai reușit să înscrie, astfel că partida s-a încheiat cu un egal care nu îi ajută decât pe danezi. Cum în celălalt meci din serie AZ Alkmaar a învins cu scorul de 1-0 pe Jablonec, astfel că, după două etape disputate, CFR ocupă ultimul loc în clasament, cu un singur punct. În etapa următoare, peste trei săptămâni, CFR va juca acasă contra olandezilor de la Alkmaar.

Tot aseară, dar în Liga Europa, Sparta Praga, cu portarul Florin Niță titular, a învins cu scorul de 1-0 pe Glasgow Rangers, formație la care Ianis Hagi a fost introdus pe teren din minutul 38, dar nu a avut realizări deosebite. Unicul gol al meciului a fost marcat de Hancko, în minutul 30.