CFR Cluj - FCSB 1-1 și titlul în Liga 1 se joacă în continuare

simeon stalpnicul png
CFR a făcut un nou meci neconvingător, iar jucătorii se revoltă deja împotriva acestui joc defensivFOTO: Sportpictures.eu

Dac─â CFR Cluj ╚Öi FCSB sunt cele mai valoroase dou─â echipe ale Rom├óniei la momentul actual, atunci fotbalul rom├ónesc este ├«n mare criz─â. Primele dou─â echipe ale Ligii 1 au p─ârut asear─â mai interesate s─â nu piard─â dec├ót s─â c├ó╚Ötige, iar rezultatul le-a mul╚Ťumit pe am├óndou─â: 1-1.

Dup─â cum s-a desf─â╚Öurat prima repriz─â, dac─â se intra la cabine f─âr─â s─â se marcheze nu ar fi fost nimeni mirat. Ambele forma╚Ťii s-au compl─âcut ├«ntr-un joc de tatonare pe c├ót de nepl─âcut ochiului pe at├ót de eficient pentru atingerea obiectivului. A venit ├«ns─â minutul 38, atunci c├ónd, dup─â o aruncare lung─â de la margine a lui Manea, mingea a fost prelungit─â ├«n careul oaspe╚Ťilor ╚Öi l-a atins ├«n m├ón─â, involuntar, pe FCSB-istul Benzar. Arbitrul Ha╚Ťegan, foarte bine plasat, a dictat lovitur─â de la 11 m, dar relu─ârile au demonstrat c─â a fost o faz─â ├«n care niciun alt arbitru nu ar fi ar─âtat punctul cu var. Culio nu avea cum s─â ierte, astfel c─â, ├«n ciuda unei bare a lui Budescu, la pauz─â clujenii au intrat ├«n avantaj.

Ca și în ultimul meci dintre cele două echipe, de la București, după ce au deschis scorul ceferiștii s-au strâns în apărare, lăsând FCSB să construiască, să atace și, în cele din urmă, să înscrie. Cel care a adus fericirea în tabăra roș-albaștrilor a fost nou intratul Gnohere, care a înscris în minutele de prelungiri. A fost 1-1 și la eliminări, mai întâi clujeanul Peteleu, apoi bucureșteanul Pintilii plecând mai devreme la cabine.

├Än urma acestui rezultat, CFR Cluj ├«╚Öi p─âstreaz─â avansul de dou─â puncte ├«n fa╚Ťa FCSB, iar titlul se joac─â ├«n continuare.