Dinamo a spart gura «târgului»

Dacă nimeni nu le acorda, la începutul campionatului, nicio şansă în lupta pentru titlu, roş-albii au dovedit şi în ultimul meci din 2011 că ei sunt favoriţii.

„Câinii" n-au avut un meci uşor la Tg. Mureş, echipă care de la venirea lui Trombeta a arătat lucruri frumoase, dar au reuşit să se impună.

Greu, la limită, cu 1-0, însă eficient. Dacă în prima repriză nici dinamoviştii şi nici gazdele n-au arătat prea multe lucruri, partea secundă a fost foarte alertă.

La cinci minute de la odihnă, „câinii" au apăsat pe acceleraţie, iar arbitrul Alexandru Tudor le-a oferit un penalty, foarte uşor după părerea gazdelor, la contactul dintre Dănciulescu şi Ilyeş.

Marius Niculae nu a greşit de la 11 metri, iar roş-albii s-au văzut imediat cu sacii în căruţă. Din cauza asta, au trăit şi periculos.

Tg. Mureş a avut o bară prin Ruiz, meciul s-a încheiat cu dinamoviştii înghesuiţi în careu, dar cele trei puncte tot în „Ştefan cel Mare" au mers.