Dinamo, cea mai mare rușine din istorie: a ratat play-off-ul

Ultima actualizare:

    Cele mai titrate echipe din Liga 1 au părăsit cea mai veche competiţie fotbalistică din România încă din optimi şi s-au umplut de ruşine, mai ales „câinii”FOTO: Sportpictures.eu
Cele mai titrate echipe din Liga 1 au părăsit cea mai veche competiţie fotbalistică din România încă din optimi şi s-au umplut de ruşine, mai ales „câinii”FOTO: Sportpictures.eu

Dinamo a pierdut cu 2-0 la Giurgiu, în fața Astrei, și a ratat obiectivul: calificarea în play-off-ul Ligii 1. Astfelm, dinamoviștii pot să se claseze maximum pe locul 7 în prima ligă.

Dinamo avea nevoie de cel puțin un punct la Giurgiu pentru a putea lupta cu șanse pentru calificarea în play-off-ul Ligii 1. Numai că bucureștenii s-au făcut de râs, pierzând cu 2-0, rezultat care, coroborat cu victoria Botoșaniului cu 1-0 în fața celor de la Gaz Metan Mediaș și cu înfrângerea ieșenilor, acasă, cu 1-0 în fața Viitorului, au făcut să rateze calificarea. Dinamo, Iașiul și Botoșaniul au avut același număr de puncte și de aceea regulamentul prevede că se face clasament în 3, iar din această ecuație CSM Iași e cea care iese câștigătoare, urmând să joace în play-off.

Sentința dinamoviștilor a fost semnată de golurile marcate de Florentin Matei, care a deschis scorul în minutul 25, cu un şut de la 16 metri, și de Balaure, care a majorat diferența în minutul 75.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Erling Haaland (EPA) jpg
Kylian Mbappe (EPA) jpg
Lionel Messi, Argentina, Campionatul Mondial (EPA) jpg
Belgia Iran, Campionatul Mondial (EPA) jpg
Istvan Kovacs (EPA) jpg
Uruguay Capul Verde, Campionatul Mondial (EPA) jpg
image png
Kone targa jpg
image
image