FIFA, profit de 36 de milioane $

Ultima actualizare:
Google Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

    Mircea Sandu este un  apropiat al şefului FIFA,  Sepp Blatter
Mircea Sandu este un apropiat al şefului FIFA, Sepp Blatter

Federaţia Internaţională de Fotbal a realizat un profit net de 36 de milioane de dolari (28,5 milioane de euro) pentru 2011, veniturile fiind  de 1,07 miliarde de dolari, în timp ce cheltuielile au fost de 1,034 miliarde.

Majoritatea banilor a fost obţinută din cedarea drepturilor de comercializare şi marketing pentru Cupa Mondială din 2014 ce va avea loc în Brazilia, iar rezervele FIFA se ridică acum la 1,29 miliarde de dolari, după ce în 2007 au fost de 643 de milioane de dolari.

"Este confortabil să ai siguranţă financiară într-o lume în care această stare nu e bună, după ce în Europa şi în lume vorbim despre recesiune.

Nu suntem bogaţi, dar suntem pregătiţi în cazul în care ceva se întâmplă cu organizaţia noastră sau cu CM. 85 la sută dintre veniturile noastre vin de la Cupa Mondială.

Trebuie să le răsplătim încrederea celor care ne-au încredinţat responsabilitatea organizării Cupei Mondiale. Noi, cei din Comitetul Executiv, avem încredere în Brazilia, voi?", a spus Blatter celor 208 federaţii prezente, primind în schimb doar câteva aplauze.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Adelina Chivu
Cristi Chivu FOTO AFP
Universitatea Craiova (Sportpictures) jpg
Cristi Chivu (EPA) jpg
Cristi Chivu si Internazionale Milano (EPA) jpg
Cristi Chivu (EPA) jpg
Universitate Craiova Universitatea Cluj (Sportpictures) jpg
Universitatea Craiova Universitatea Cluj (Sportpictures) jpg
image
image