Germania și-a revenit. Nemții s-au impus cu 4-2 în fața Portugaliei, deținătoarea titlului

Gosens a înscris în minutul 6, însă golul nu a fost validat din cauza unui ofsaidFoto: EPA-EFE

Găzduită de Stadionul din Munchen, confruntarea dintre Germania, triplă campioană continentală, și Portugalia, deținătoarea titlului, a fost cea mai spectaculoasă de pănâ acum la ediția 2020 a Campionatului European. Nemții s-au impus cu 4-2 și au reintrat în lupta pentru câștigarea Grupei F.

Germania a dominat confruntarea, însă lusitanii au condus cu 1-0 grație unui gol înscris de Cristiano Ronaldo, pe contraatac, în minutul 15. Portughezul a bifat golul cu numărul 107 pentru națională, fiind la două goluri de recordul mondial deținut de iranianul Ali Daei (109). Nemții au revenit și au condus la pauză (2-1) prin autogolurile lui Ruben Dias (min. 35) și Guerreiro (min. 39). A fost pentru prima oară când o formație își înscrie de două ori în poarta proprie, în decurs de 45 de minute, la un turneu final al CE. Diferența s-a mărit după pauză, când au înscris Havertz (min. 51) și Gosens (min. 60), ultimul fiind omul meciului.Portugalia a mai înscris o dată, prin Diogo Jota (min. 67), însă a devenit prima campioană en titre care încasează cinci goluri într-un singur meci la Euro.Trebuie amintit că în minutul 6, un gol al lui Gosens nu a fost validat pentru ofsaid.Au evoluat formațiile: Portugalia: Rui Patricio – Semedo, Ruben Dias, Pepe, Guerreiro – W. Carvalho (R. Silva, 58), Danilo, B. Silva (Sanches, 46), B. Fernandes (Moutinho, 64), Diogo Jota (A. Silva, 83) – Ronaldo. Selecţioner: Fernando SantosGermania: Neuer – Ginter, Hummels (Can, 62), Rudiger – Kimmich, Gundogan (Sule, 73), Kroos, Gosens (Halstenberg, 62) – Havertz (Goretzka, 73), Gnabry (Sane, 87), Muller. Selecţioner: Joachim Low.Arbitru: Anthony Taylor (Anglia)În celălalt meci disputat astăzi, în Grupa F, Ungaria a remizat cu Franţa, 1-1.Ultima etapă a grupei F programează, miercuri, 23 iunie, meciurile:Germania – UngariaPortugalia – Franţa.Clasament1. Franţa – 4 puncte (2 meciuri)2. Germania – 3 puncte (2 meciuri)3. Portugalia – 3 puncte (2 meciuri)4. Ungaria – 1 punct (2 meciuri)