Joachim Low spune că jucătorilor Germaniei le-a lipsit sângele rece în meciul cu Anglia

Joachim Low și-a luat adio de la naționala GermanieiFoto: Guliver / GettyImages

Afectat de înfrângerea cu Anglia (0-2), selecţionerul Germaniei, Joachim Low, a subliniat că în astfel de meciuri sunt puține ocazii de gol. Aflat la ultima partidă, acesta spune că după 15 ani de responsabilități simte nevoia de a se relaxa.

La puține minute după partida de pe Wembley, Low a declarat: „Este dificil de analizat. Este, înainte de toate, o dezamăgire imensă. Speram la mai bine. Aveam încredere în această echipă. În acest tip de meciuri este important să concretizezi puţinele ocazii pe care le ai. Thomas Muller şi Timo Werner au avut două şi nu au marcat. Dar nu poţi da vina pe nimeni”.Tehnicianul german s-a referit și la clipele de după meci: „În vestiar, a fost o tăcere mormântală. Toţi jucătorii sunt teribil de dezamăgiţi. Și eu la fel. S-a simţit din start că va fi un joc de răbdare. Niciuna dintre cele două echipe nu a vrut să-şi asume prea multe riscuri. Trebuia să ne aşteptăm că vor fi puţine ocazii. Englezii au marcat, cred, la prima lor ocazie. Dacă Thomas (n.r. - Muller) ar fi înscris la ocazia lui (n.r. - a scăpat singur cu portarul), am fi revenit la egalitate, 1-1. Ne-a lipsit sângele rece în faţa porţii, experienţa în anumite situaţii, maturitatea uneori. Calitatea, psihicul şi starea de spirit nu lipsesc, dar nu am ştiut să fim acolo până la final, aşa că am fost pedepsiţi”.Întrebat cu ce rămâne după 15 ani petrecuți pe banca tehnică a Germaniei, Low a spus: „Cu o mulţime de lucruri pozitive. Am început ca secund la Cupa Mondială din 2006, din Germania. Apoi am obţinut titlul mondial, în 2014, Cupa Confederaţiilor, în 2017, cu o echipă tânără. După 2018 (n.r. - eliminare în faza grupelor în Rusia), am trecut prin momente dificile, dar, în ciuda a toate, aceşti trei ani m-au învăţat multe. Ce va rămâne, mai presus de orice, sunt toate aceste momente cu băieţii, indiferent de victorii sau înfrângeri, cu care am legat legături puternice. Am trăit momente de neuitat, care au devenit foarte importante în viaţa mea. Jucători, staff-ul meu... Dezamăgirea acestui turneu final va rămâne o vreme. Nu poate fi digerată în câteva zile, dar sunt sigur că în timp îmi vor rămâne multe amintiri pozitive”.În ceea ce privește viitorul echipei Germaniei, dar şi al lui, Joachim Low e optimist: „Avem jucători tineri, care vor învăţa din această experienţă. Ei vor progresa semnificativ în următorii doi sau trei ani, iar Euro 2024 (n.r. - organizat în Germania) va fi vârful carierei lor. Ne putem aştepta la lucruri grozave de la ei. Joshua Kimmich şi Leon Goretzka sunt deja lideri în această echipă, fiind capabili să o conducă în anii următori. Cât mă priveşte pe mine, nu am luat încă nicio decizie. După cincisprezece ani de responsabilităţi, îmi va face bine să mă relaxez puţin şi să acumulez o nouă energie. Dar, pentru moment, nu am un plan concret. Nu vorbesc despre retragere. Trebuie doar să fac o pauză emoţională, să fac un pas înapoi. Voi avea nevoie de acel timp, dar atunci vor exista cu siguranţă lucruri interesante pentru mine", a spus tehnicianul de 61 de ani, potrivit lequipe.fr.Cu ceva timp înainte de turneul final al CE de fotbal, Joachim Low şi-a anunţat decizia de a nu mai continua la conducerea echipei Germaniei, care este adversara României în preliminariile CM 2022. Federaţia germană l-a desemnat ca înlocuitor pe Hansi Flick, fostul antrenor al echipei Bayern Munchen. Anglia s-a calificat în sferturile de finală ale Euro 2020 după ce a învins cu 2-0, marţi, pe Stadionul Wembley, echipa Germaniei.Au evoluat următoarele echipe:Anglia: Pickford - Walker, Maguire, Stones - Trippier, Rice (Henderson, 88), Philips, Shaw - Saka (Grealish, 69), Kane, Sterling. Selecţioner: Gareth SouthgateGermania: Neuer - Ginter (Emre Can, 88), Hummels, Rudiger - Kimmich, Goretzka, Kroos, Gosens (Leroy Sane, 88) - Havertz, Werner (Gnabry, 68), Muller (Musiala, 90+2). Selecționer: Joachim LowArbitru: Danny Makkelie (Olanda)Euro 2020Optimi de finalăItalia - Austria 2-1 (după prelungiri)Țara Galilor - Danemarca 0-4Belgia - Portugalia 1-0Olanda - Cehia 0-2Spania - Croația 5-3 (după prelungiri)Franța - Elveția 3-3 (4-5 la loviturile de departajare)Anglia - Germania 2-0Suedia - Ucraina 1-2 (după prelungiri)Sferturi de finalăVineri, 2 iulieOra 19.00: Spania - ElvețiaOra 22.00: Belgia - ItaliaSâmbătă, 3 iulieOra 19.00: Cehia - DanemarcaOra 22.00: Ucraina - Anglia