Juc─âtorii ╚Öi arbitrii de la meciul PSG - Istanbul Ba┼čak┼čehir au ├«ngenuncheat ├«naintea relu─ârii confrunt─ârii

10 decembrie 2020
Componen╚Ťii celor dou─â echipe au ├«ngenunchiat la mijlocul terenuluiFoto: EPA-EFE

├Äntrerupt ├«n minutul 13, mar╚Ťi seara, dup─â ce arbitrul de rezerv─â Sebastian Col╚Ťescu a fost acuzat de o exprimare cu tent─â rasist─â, meciul dintre Paris Saint-Germain ╚Öi Istanbul Ba┼čak┼čehir a fost reluat dup─â o zi. ├Änainte, componen╚Ťii celor dou─â echipe au ├«ngenunchiat la mijlocul terenului. PSG s-a impus cu 5-1 (3-0), c├ó╚Ötig├ónd Grupa H a Ligii Campionilor.

Meciul s-a reluat din minutul 13 ╚Öi 30 de secunde. ├Änaintea restartului, juc─âtorii celor dou─â echipe ┼či arbitrii au ├«ngenuncheat la mijlocul terenului, ├«n semn de sprijin fa┼ú─â de lupta cu rasismul. Ei au intrat pe teren la ├«nc─âlzire purt├ónd tricouri cu mesajul "Nu rasismului" ┼či cu emblemele celor dou─â cluburi. Acela╚Öi mesaj a ap─ârut, ├«n englez─â ╚Öi ├«n francez─â, pe dou─â bannere uria╚Öe amplasate ├«n tribunele stadionului ÔÇ×Parc des PrincesÔÇŁ din Paris. Eroul disputei a fost Neymar Jr. Brazilianul a ├«nscris primul gol ├«n minutul 21, cu un ┼čut frumos, la vinclu, de la 16 metri, dintr-o pozi╚Ťie u┼čor lateral st├ónga. Neymar a majorat scorul la 2-0, ├«n minutul 38, marc├ónd cu un ┼čut de la 8-9 metri, dup─â o ac┼úiune de contraatac a gazdelor. Dup─â un minut, Bakker a trimis ├«n poart─â o minge respins─â de portarul oasp┼úilor, dup─â o alt─â ac┼úiune a lui Neymar. Golul a fost anulat de VAR, pentru ofsaid, dar s-a dictat penalty, pentru o infrac┼úiune anterioar─â, un fault comis de portar asupra lui Neymar. Mbappe a f─âcut 3-0, de la la 11 metri, ├«n minutul 42. Neymar a ├«nscris golul de 4-0, ├«n minutul 50, cu un ┼čut din afara careului mare. ├Än minutul 57, Kahveci a ┼čutat ├«n Mehmet Topal ┼či din acesta mingea a rico┼čat ├«n poarta parizienilor, scor 4-1. ├Än sf├ór╚Öit, Mbappe a f─âcut 5-1, ├«n minutul 62, marc├ónd f─âr─â probleme de la zece metri, dup─â o pas─â primit─â de la Di Maria.├Än cel─âlalt meci al Grupei H, disputat mar┼úi, RB Leipzig a ├«nvins cu 3-2 (2-0), pe teren propriu, pe Manchester United. Dup─â aceste rezultate, PSG a c├ó┼čtigat grupa ┼či s-a calificat, al─âturi de RB Leipzig, ├«n optimile de final─â ale Ligii Campionilor. Manchester United va evolua ├«n ÔÇ×16ÔÇŁ-mile Ligii Europa. Clasament: 1. PSG 12 puncte, 2. RB Leipzig 12p, 3.  Manchester United 9p, 4. Istanbul BB 3p.Confruntarea dintre PSG ╚Öi Istanbul BB a fost ├«ntrerupt─â, mar┼úi, la scorul de 0-0, dup─â ce arbitrul de rezerv─â Sebastian Col┼úescu a folosit cuv├óntul "negru" pentru a-i indica centralului Ovidiu Ha┼úegan o persoan─â din staff-ul oaspe┼úilor - antrenorul secund Pierre Webo - care trebuia sanc┼úionat─â pentru proteste. Juc─âtorii celor dou─â echipe au p─âr─âsit terenul, ├«n urma incidentului, apoi fotbali┼čtii turci au refuzat s─â mai joace. UEFA a stabilit ca partida s─â continue a doua zi, cu o alt─â brigad─â de arbitri (olandezii Danny Makkelie - centru, Mario Diks - asistent ┼či polonezii Marcin Boniek ÔÇô asistent, Bartosz Frankowski - rezerv─â). Totodat─â, cartona╚Öul ro╚Öu ar─âtat lui Pierre Webo a fost anulat.