Manevra lui Tuchel. Antrenorul lui Chelsea l-a trimis în poartă pe Kepa, iar acesta a parat loviturile care au adus trofeul la Londra

Chelsea a cucerit pentru a doua oară Supercupa Europei, în timp ce Tuchel este la primul succesFoto: Guliver / GettyImages

Anul competițional 2021/2022 a început cum nu se poate mai bine în fotbalul continental. Ajunsă la ediția cu numărul 46, Supercupa Europei s-a decis la punctul cu var, finalistele rămânând la egalitate după 120 de minute de joc.

Victorioase în ultimele ediții ale Champions League și Ligii Europa, Chelsea și Villarreal și-au împărțit perioadele de dominare. Londonezii au avut un start mai bun și au deschis scorul în minutul 27, când Havertz a centrat pe jos, de pe partea stângă, iar Ziech a reluat cu piciorul balonul în plasă, de la opt metri. După pauză, spaniolii s-au aflat mai mult timp în atac, iar în minutul 73 au reușit să egaleze. Rudiger a degajat greşit un balon în picioarele unui adversar, mingea a ajuns la Dia, aproape de colţul careului mic, acesta a deviat-o în spate, către Gerard Moreno, iar golgheterul a marcat cu un şut imparabil, din unghi, de la aproximativ nouă metri, peste portarul Mendy.Cum meciul se îndrepta spre loviturile de departajare, antrenorul lui Chelsea, Thomas Tuchel, l-a introdus pe teren, în minutul 119, pe portarul Kepa, în locul lui Mendy. O schimbare care a avut efect pe tabela de scor. Și deși au ratat primii, prin Havertz (şut apărat de Asenjo), londonezii s-au impus cu 6-5. Grație lui Kepa, care a parat șuturile lui Mandi și Albiol. Iar Tuchel a dat asigurări că totul a fost premeditat. „Când am venit la Chelsea şi am avut primul meci de cupă cu Barnsley, am primit statisticile şi eram pregătiţi. Kepa avea cel mai bun procentaj în ceea ce priveşte apărarea penalty-urilor. Analiza prezentată de băieţi şi de antrenorii de portari mi-a arătat datele. Apoi am discutat cu jucătorii. Le-am spus că această înlocuire ar putea avea loc atunci când jucăm meciuri eliminatorii. Ei ştiu asta de atunci. Este fantastic cum acceptă Edou acest lucru şi este fantastic cum a decurs discuţia înainte de meciul cu Barnsley. Aceşti băieţi sunt jucători de echipă adevăraţi. Sunt bucuros pentru Kepa şi sunt bucuros pentru Edou”.

Chelsea – Villarreal 1-1

(6-5 la lovituri de departajare)Au marcat: Ziyech (min. 27), respectiv Gerard Moreno (min. 73).Chelsea: Mendy (Kepa, 119) - Zouma (Christensen, 66), Chalobah, Rudiger - Kante (Jorginho, 65), Kovacic - Hudson Odoi (Azpilicueta, 82), Ziyech (Pulisic, 43), Havertz, Marcos Alonso - Werner (Mount, 65). Antrenor: Thomas TuchelVillarreal: Asenjo - Foyth, Albiol, Pau Torres, Pedraza (Estupinan, 58) - Trigueros (Moi Gomez, 71), Alberto Moreno (Morlanes, 85), Capoue (Mario Gaspar, 70) - Pino (Mandi, 91), Gerard Moreno, Dia (Raba, 86).

Antrenor: Unai Emery.Arbitru: Sergei Karasev (Rusia)