Manevra lui Tuchel. Antrenorul lui Chelsea l-a trimis în poartă pe Kepa, iar acesta a parat loviturile care au adus trofeul la Londra

Chelsea a cucerit pentru a doua oară Supercupa Europei, în timp ce Tuchel este la primul succesFoto: Guliver / GettyImages

Anul competi╚Ťional 2021/2022 a ├«nceput cum nu se poate mai bine ├«n fotbalul continental. Ajuns─â la edi╚Ťia cu num─ârul 46, Supercupa Europei s-a decis la punctul cu var, finalistele r─âm├ón├ónd la egalitate dup─â 120 de minute de joc.

Victorioase ├«n ultimele edi╚Ťii ale Champions League ╚Öi Ligii Europa, Chelsea ╚Öi Villarreal ╚Öi-au ├«mp─âr╚Ťit perioadele de dominare. Londonezii au avut un start mai bun ╚Öi au deschis scorul ├«n minutul 27, c├ónd Havertz a centrat pe jos, de pe partea st├óng─â, iar Ziech a reluat cu piciorul balonul ├«n plas─â, de la opt metri. Dup─â pauz─â, spaniolii s-au aflat mai mult timp ├«n atac, iar ├«n minutul 73 au reu╚Öit s─â egaleze. Rudiger a degajat gre┼čit un balon ├«n picioarele unui adversar, mingea a ajuns la Dia, aproape de col┼úul careului mic, acesta a deviat-o ├«n spate, c─âtre Gerard Moreno, iar golgheterul a marcat cu un ┼čut imparabil, din unghi, de la aproximativ nou─â metri, peste portarul Mendy.Cum meciul se ├«ndrepta spre loviturile de departajare, antrenorul lui Chelsea, Thomas Tuchel, l-a introdus pe teren, ├«n minutul 119, pe portarul Kepa, ├«n locul lui Mendy. O schimbare care a avut efect pe tabela de scor. ╚śi de╚Öi au ratat primii, prin Havertz (┼čut ap─ârat de Asenjo), londonezii s-au impus cu 6-5. Gra╚Ťie lui Kepa, care a parat ╚Öuturile lui Mandi ╚Öi Albiol. Iar Tuchel a dat asigur─âri c─â totul a fost premeditat. ÔÇ×C├ónd am venit la Chelsea ┼či am avut primul meci de cup─â cu Barnsley, am primit statisticile ┼či eram preg─âti┼úi. Kepa avea cel mai bun procentaj ├«n ceea ce prive┼čte ap─ârarea penalty-urilor. Analiza prezentat─â de b─âie┼úi ┼či de antrenorii de portari mi-a ar─âtat datele. Apoi am discutat cu juc─âtorii. Le-am spus c─â aceast─â ├«nlocuire ar putea avea loc atunci c├ónd juc─âm meciuri eliminatorii. Ei ┼čtiu asta de atunci. Este fantastic cum accept─â Edou acest lucru ┼či este fantastic cum a decurs discu┼úia ├«nainte de meciul cu Barnsley. Ace┼čti b─âie┼úi sunt juc─âtori de echip─â adev─âra┼úi. Sunt bucuros pentru Kepa ┼či sunt bucuros pentru EdouÔÇŁ.

Chelsea ÔÇô Villarreal 1-1┬á

(6-5 la lovituri de departajare)Au marcat: Ziyech (min. 27), respectiv Gerard Moreno (min. 73).Chelsea: Mendy (Kepa, 119) - Zouma (Christensen, 66), Chalobah, Rudiger - Kante (Jorginho, 65), Kovacic - Hudson Odoi (Azpilicueta, 82), Ziyech (Pulisic, 43), Havertz, Marcos Alonso - Werner (Mount, 65). Antrenor: Thomas TuchelVillarreal: Asenjo - Foyth, Albiol, Pau Torres, Pedraza (Estupinan, 58) - Trigueros (Moi Gomez, 71), Alberto Moreno (Morlanes, 85), Capoue (Mario Gaspar, 70) - Pino (Mandi, 91), Gerard Moreno, Dia (Raba, 86).

Antrenor: Unai Emery.Arbitru: Sergei Karasev (Rusia)