Mirel Rădoi și-a anunțat plecarea de la națională după meciul cu Liechtenstein

Mirel Rădoi ar fi decis să părăsească echipa naționalăFoto: sportpictures.eu

La conferința de presă organizată după meciul România - Armenia (1-0), Mirel Rădoi a precizat că al său contract de selecționer expiră în noiembrie, după meciul cu Liechtenstein, și că nu îl va prelungi. ”Să aduceți pe cine vreți”, le-a spus acesta ziariștilor prezenți în sala de pe Noul Steaua.

Mirel Rădoi a precizat: "În momentul de faţă ar trebuie să vorbim despre partidele rămase şi nu despre soarta mea. Nu încerc să pun presiune pe conducerea federaţiei să vină cu un contract... Nu vreau să creăm un alt subiect. Oricine, din luna noiembrie încolo, poate fi în faţa dumneavoastră, aşa că orice este posibil. Vreţi să mai fiu aici, după ce în tur voiaţi să-mi dau demisia? Mi-e greu să cred că după partida cu Islanda, când voiaţi să plec, acum vreţi să mai rămân la echipa naţională vreo doi ani, să mai staţi cu mine pe aici? Dacă am spus aşa, aşa e. Din luna noiembrie, echipa naţională trebuie să-şi găsească antrenor. Eu nu voi mai fi, contractul meu se termină, îmi văd de treaba mea, echipa naţională rămâne în continuare, să aduceţi pe cine vreţi dumneavoastră!".Selecționerul a abordat și următoarele teme:Prezența României în „baraul” de calificare la CM 2022: "Sunt 90 la sută sigur că în momentul acesta putem spera la locul 2. Chiar dacă avem două partide, din punctul meu de vedere nu avem decât o finală. Dacă noi reuşim să câştigăm cu Islanda acasă şi noi mergem pentru a putea să jucăm la un baraj de campionat mondial şi mergem în Liechtenstein, cu tot respectul pentru ei, şi nu reuşim să câştigăm acolo, dacă noi avem nevoie de victorie, atunci nu avem ce să căutăm pe acel teren, nu avem ce să căutăm la un baraj de campionat mondial. Rămânem în Liechtenstein dacă e nevoie. Le-am spus şi jucătorilor, trebuie să-şi arunce ghetele, eu, legitimaţia de antrenor, cu tot respectul pentru ei. În momentul în care noi ştim că vrem să ajungem al un mondial după 24 de ani şi avem de jucat 90 de minute un meci, nu mă interesează nici dacă intră spectatorii pe teren. Va trebui să câştigăm!".Evoluția jucătorilor în partida cu Armenia: "Marea majoritate a felicitărilor trebuie să se îndrepte către băieţi, pentru că, din punct al determinării şi al atitudinii, în aceste două partide pe care le-am avut în luna octombrie, nimeni nu ne poate reproşa absolut nimic”.Jocul diferit între primul și al doilea mitan: ”În această seară, am avut o primă repriză foarte bună. În repriza a doua ştiam că, din punct de vedere fizic, vom ceda puţin anumite zone de teren, pentru că nu putem să ţinem acelaşi ritm din primul până-n ultimul minut, dar am gestionat foarte bine momentele. E clar că în repriza a doua am cedat din punct de vedere fizic, nici adversarul nu avea foarte multe de pierdut şi era normal să rişte. Chiar la pauză, cu schimbările pe care le-au făcut, le-am spus că o să introducă doi atacanţi. Era normal, dar am gestionat în unele minute destul de bine, am avut şi ezitări, dar asta vine din entuziasmul pe care l-am avut. Le-am cerut jucătorilor să conducem în prima repriză cu 2-0 la pauză, pentru că ştiam că pot apărea unele probleme în repriza a doua. Din păcate nu putem să fructificăm măcar jumătate din ocaziile pe care le avem”. Golul înscris cu capul de Mitriță: „Am glumit înainte de meci, când am pregătit fazele fixe, când am avut o combinaţie şi ne gândeam care poate fi jucătorul surpriză la care Armenia nu se poate gândi. Când ne-am gândit la echipă, ne-am gândit la Mitriţă, numai că era neaşteptat să-l punem pe Mitriţă la 16 metri să atace punctul de la 11 metri şi să dea cu capul. Ne-am gândit că Ianis poate veni din zona aia, dar Mitriţă, şi el şi Claudiu, am ales între ei care să stea la portar, pentru că au simţul golului şi pot apărea cu surprize”.Andrei Ivan şi incidentul de după meciul din Germania: ”Am vorbit cu Andrei. I-am explicat ce trebuia. E normal să apară oameni din club să-l apere pe jucătorul lor. Nici noi, când convocăm jucătorii la echipa naţională, nu ne uităm cine poate veni la fazele fixe şi cine nu”. Echipa naţională de fotbal a revenit cu victorie pe Noul Steaua după mai bine de 12 ani. Aceasta a câștigat cu 1-0 în fața Armeniei, în a 8-a etapă a preliminariilor Campionatului Mondial din 2022. CM 2022, preliminariiGrupa JMacedonia de Nord - Germania 0-4România - Armenia 1-0Islanda - Liechtenstein 4-0 Clasament1. Germania 21 puncte (8 meciuri)2. România 13 puncte (8 meciuri)3. Macedonia de Nord 12 puncte (8 meciuri)4. Armenia 12 puncte (8 meciuri)5. Islanda 6 puncte (8 meciuri)6. Liechtenstein 1 punct (8 meciuri)