Nadal, a şaptea coroană la Roland Garros!

Ultima actualizare:

    Nadal a luptat două zile  pentru a bate recordul  la Roland Garros (foto: reuters)
Nadal a luptat două zile pentru a bate recordul la Roland Garros (foto: reuters)

Rafael Nadal a demonstrat încă o dată că e regele zgurii. Spaniolul a devenit primul om din istorie care câştigă de şapte ori turneul de la Roland Garros.

El l-a învins în finală, cu scorul de 6-4, 6-3, 2-6, 7-5, pe liderul clasamentului mondial, Novak Djokovic, trecându-şi în cont al 11-lea titlu de Grand Slam din carieră.

Finala a durat două zile, fiind întreruptă de ploaie duminică şi continuată ieri, dar efectiv s-a jucat doar 3 ore şi 49 de minute.

Pentru Nadal, aceasta a fost a treia victorie consecutivă în faţa lui Djokovic. Pentru victoria sa, Rafa va primi 1,25 milioane de euro şi 2.000 de puncte ATP, în timp ce finalistul va încasa 625.000 de euro şi 1.200 de puncte.

Pentru Djokovic, aceasta a fost prima finală disputată la Roland Garros, acesta fiind, de altfel, singurul turneul de Grand Slam pe care nu l-a câştigat vreodată.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Leo Messi si Harry Kane, Campionatul Mondial (EPA) jpg
Folarin Balogun (EPA) jpg
Harry Kane (EPA) jpg
Franta Spania, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Leo Messi (EPA) jpg
Echipa nationala a Norvegiei, intampinata cu fast acasa (EPA) jpg
Kylian Mbappe si Lamine Yamal, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Erling Haaland (EPA) jpg
image
image