Ne-am luat revanșa! România a învins Suedia, 1-0

simeon stalpnicul png
Alin Toșca a fost unul dintre cei mai buni tricolori

La 24 de ani de la momentul de trist─â amintire, c├ónd suedezii ne-au eliminat din cursa pentru semifinalele Cupei Mondiale din SUA, ÔÇŁtricoloriiÔÇŁ s-au r─âzbunat!

Ce-i drept, ├«ntr-un amical, dar gustul victoriei este oricum dulce. Fotbali╚Ötii lui Cosmin Contra s-au impus la limit─â, 1-0 ├«n fa╚Ťa scandinavilor, califica╚Ťi la turneul final din Rusia, din aceast─â var─â. Golul na╚Ťionalei a fost marcat de atacantul Dorin Rotariu, la doar trei minute de la intrarea pe teren, iar fotbali╚Ötii primei reprezentative termin─â astfel ne├«nvin╚Öi ÔÇŁdubla Israel - SuediaÔÇŁ (n.r. rom├ónii s-au impus la Netanya, 2-1).

Meciul a fost arbitrat de israelianul Roi Reinshreiber, ajutat de Danny Krasikow ┼či Matityahu Yakobov. Arbitru de rezerv─â a fost Sebastian Col┼úescu.

Înainte de startul jocului, s-a ţinut un minut de reculegere în memoria lui Nicolae Tilihoi.

În minutul 45, fanii de la o peluză au aruncat cu câteva petarde pe teren, iar jocul a fost întrerupt pentru scurt timp până la calmarea situaţiei.

Dennis Man ┼či Ionu┼ú Nedelcearu au debutat ├«n prima reprezentativ─â la partida cu Suedia.

Meciul cu Suedia a fost primul pentru echipa naţională la Craiova după o pauză de 14 ani. Partida precedentă a avut loc la 4 septembrie 2004, când tricolorii au învins cu 2-1 Macedonia, în preliminariile Cupei Mondiale.