Nervi și răbufniri în Cupa României: FCSB, trei eliminați în egalul cu UTA

Cele mai „tari” meciuri de miercuri, din prima etapă a Cupei României, n-au fost lipsite de evenimente, partida dintre UTA Arad și FCSB, încheiată 2-2, fiind un prilej pentru fotbaliștii lui Nicolae Dică de a-și pierde cumpătul.

UTA Arad - FCSB, un meci „încins” (FOTO: Sportpictures)

Arădenii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 8, prin Rareș Pop, iar egalarea a venit într-un sfert de ceas din penalti, prin Risto Radunović ('22), personaj pozitiv și negativ deopotrivă, în acest meci. Apoi, la scurt timp de la debutul reprizei secunde, FCSB a preluat conducerea, mulțumită lui Eduard Rădăslăvescu ('48) și scorul a rămas așa până aproape de fluierul final, când „s-au încins” și spiritele.

Din minutul 83 și până la final, FCSB a avut trei jucători eliminați, ca urmare a atitudinii fotbaliștilor. Mai întâi, Rachid Bouhenna a primit un „galben” pentru că ar fi tras de timp, în minutul 83, apoi încă unul pentru că l-a aplaudat ironic pe arbitrul Adrian Cojocaru.

Atitudinea ironică i-a făcut probleme echipei lui Nicolae Dică

Una dintre eliminări a fost ieșită din comun și l-a avut în atenție pe fundașul lui UTA, Andrei Chindriș, care din ipostaza de rezervă a comentat deciziile arbitrului și a fost penalizat cu un cartonaș galben, apoi a recurs la aceleași aplauze ironice și, în doar câteva secunde, a văzut „roșu” ('88). Apoi, la începutul minutelor de prelungire, a fost trimis spre vestiare și Risto Radunović ('90+1) și, în cele din urmă, Octavian Popescu a fost și el eliminat ('90+4), părăsind cu greu terenul și având o răbufnire nervoasă. Tabela „a fost închisă” de Virgiliu Postolachi, în ultimele momente ale meciului ('90+6).

Finalul „încins” al partidei a atras critici din partea oficialilor din Capitală, care reclamă că arbitrul ar fi anti-FCSB. „Eu, în general, nu comentez arbitrajul, dar ce am văzut în seara asta nu mi s-a părut OK. Sunt prea nervos acum. Mi-a plăcut curajul lor, mi-a plăcut atitudinea echipei, păcat că nu am reușit să câștigăm. Poate dacă nu luam un cartonaș roșu terminam victorioși”, a spus Nicolae Dică.

În celălalt meci puternic al zilei, cel dintre FC Hermannstadt și CSU Craiova, formația olteană s-a impus cu 2-0, marcatorii fiind Bogdan Vătăjelu ('12) și Valerică Găman ('89). La finele confruntării, antrenorul lui CSU Craiova, Mirel Rădoi, a avut numai cuvinte de laudă: „Sunt mulțumit de victorie, este prima partidă după mult timp în care nu primim gol. Per total, sunt mulțumit de victorie. Hermannstadt este o echipă echilibrată, una dintre cele mai compacte din Liga I”.

3. FC Argeș: 0p (încă niciun meci disputat);
4. Minaur Baia Mare: 0p (încă niciun meci disputat);