"Pandurii" Erico şi Eric, distrugători în Europa

Pandurii Târgu-Jiu a abordat returul cu Levadia Tallinn (Estonia), după 0-0 în prima manşă, având nevoie de o victorie la limită acasă pentru a obţine calificarea.

Gorjenii au obţinut mai mult decât atât, distrându-se cu estonienii de la Talinn. Bilanţul cornerelor din tur, 16-0 pentru Pandurii, a anunţat, într-un fel, „ploaia de goluri" din retur, în condiţiile în care era imposibil ca elevii lui Cristi Pustai să rateze tot şi în al doilea meci. Ceea ce nici n-au făcut! Conduşi de pe teren de un Eric în mare formă, gazdele au „demolat" Levadia, încă din prima repriză. Lituanianul Matulevicius a deschis scorul după numai 7 minute din pasa excelentă a lui Nistor. Apoi, Eric a devenit servant la următoarele trei reuşite semnate de Erico (35, 57) şi Breeveld (39).

S-a terminat 4-0, iar cei de la Pandurii vor întâlni Hapoel Tel-Aviv în următoarea fază a preliminariilor Europa League. Prima manşă se va juca la Târgu-Jiu, la 1 august, iar returul, la 8 august, în Israel