Pele a făcut ultima ședință de chimioterapie. Cum se simte legendarul fotbalist

Ultima actualizare:

    Pele este triplu campion mondial la fotbalFOTO: EPA
Pele este triplu campion mondial la fotbalFOTO: EPA

Pele a anunţat, joi seară, pe Instagram, că va mai rămâne în spital câteva zile, dar va fi acasă de Sărbători. "Astăzi, am urmat ultima şedinţă de chimioterapie din anul 2021. Voi profita pentru a face un nou set de analize, deci voi mai rămâne câteva zile în spital", a explicat fostul fotbalist, ajuns acum la 81 de ani, pe contul său de Instagram.

"Nu vă neliniştiţi, mă pregătesc pentru sărbătorile de sfârşit de an", a adăugat triplul campion mondial.La sfârşitul lunii septembrie, spitalul Albert Einstein anunţa că Pele face chimioterapie pentru tratarea tumorii care a fost detectată la un control de rutină. Operat la 4 septembrie, brazilianul a fost ţinut zece zile la teraapie intensivă, unde a mai reveni ulterior pentru scurt timp din cauza unor probleme respiratorii. Pele a fost externat la aproape o lună după operaţie.

Pe durata spitalizării, atât Pele cât şi fiica sa Kely Nascimento au postat în social media fotografii şi filmuleţe în care starul brazilian părea optimist şi bine dispus.


    Pele e vizitat zilnic de fiica lui la spitalFOTO: Instagram
Pele e vizitat zilnic de fiica lui la spitalFOTO: Instagram


Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Cehia Africa de Sud, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Canadianul Ismaël Koné, accidentat de jucatorul lui Qatar, Assim Madibo, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Neymar, Brazilia Scotia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
DSC 1043 jpg jpeg
Didier Deschamps si Kylian Mbappe (EPA) jpg
Thomas Partey (EPA) jpg
Cristiano Ronaldo, Portugalia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Erling Haaland (EPA) jpg
image
image