Ramos, salvatorul Realului

4 decembrie 2016
simeon stalpnicul png
Sergio Ramos a marcat un gol foarte important contra BarceloneiFoto: Guliver/ GettyImages

Derby-ul Barcelona - Real Madrid s-a ├«ncheiat 1-1, gra┼úie golului egalizator reu┼čit de funda┼č ├«n minutul 90, el fiind ┼či cel care prin procedee asem─ân─âtoare le-a adus ÔÇ×galacticilorÔÇŁ trofee ├«n vitrin─â.

Sergio Ramos e omul decisiv al madrilenilor. Golurile sale au ├«nsemnat puncte importante, ├«nfr├óngerea rivalei Barcelona sau c├ó┼čtigarea Ligii Campionilor ┼či a Supercupei Europei. ÔÇ×El ClasicoÔÇŁ nu a impresionat, fazele spectaculoase fiind rare ┼či exist├ónd ┼či refuzul unor penalty, c├óte unul pentru fiecare tab─âr─â. Gazdele au deschis scorul prin Suarez (53), dar s-au v─âzut egalate ├«n minutul 90. Ramos a punctat cu capul ┼či meciul s-a ├«ncheiat la egalitate, 1-1.

Funda┼čul madrilen s-a specializat ├«n goluri decisive, ultimul fiind marcat s├ómb─ât─â, la BarcelonaFoto: Guliver/ GettyImages

Interesant e c─â funda┼čul de 30 de ani al celor de la Real poate fi considerat omul - trofeu. El marcheaz─â mereu decisiv, de obicei la finalul jocurilor. ├Änaintea reu┼čitei de acum de pe Camp Nou, a avut una ┼či-n 2013, iar catalanii s-au declarat ├«nvin┼či cu 2-1, golul venind ├«n minutul 82. Apoi, ├«n 2014, ├«n finala Ligii Campionilor cu Atletico a ├«nscris ├«n minutul 90+3, meciul a ├«ntrat ├«n prelungiri ┼či-n cele din urm─â Real a ob┼úinut trofeul. A continuat pe aceea┼či linie ┼či-n acest an. A ├«nt├ólnit-o din nou pe Atletico, de asemenea ├«n ultimul act al Champions League. A trimis mingea ├«n poarta advers─â ├«n minutul 15, dup─â timpul regulamentar scorul a fost 1-1, dar ÔÇ×galacticiiÔÇŁ au c├ó┼čtigat ├«n urma loviturilor de penalty. De asemenea, a adus forma┼úiei sale Supercupa Europei. A ÔÇ×lovitÔÇŁ decisiv ├«n minutul 90+3, tabela a ar─âtat 2-2, iar Sevilla s-a ├«nclinat apoi ├«n prelungiri.