România va disputa la Ploiești și București meciurile cu Macedonia de Nord, respectiv Germania

Ultima actualizare:

    România a jucat ultimul meci cu o națională majoră la București, în toamna lui 2019, contra SpanieiFoto: Marian Burlacu
România a jucat ultimul meci cu o națională majoră la București, în toamna lui 2019, contra SpanieiFoto: Marian Burlacu

Federația Română de Fotbal (FRF) a stabilit orașele gazdă ale meciurilor pe care echipa națională de seniori le va disputa în luna martie, la debutul în preliminariile Campionatului Mondial al cărui turneu final se va desfășura în 2022, în Qatar.

Potrivit frf.ro, în 25 martie, de la ora 21.45, tricolorii vor disputa prima partidă din grupa preliminară contra Macedoniei de Nord, pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti. Apoi, după trei zile, la 28 martie, tot de la 21.45, România va întâlni Germania, pe Arena Naţională din Bucureşti.Ambele partide vor fi transmise live de ProTV şi Radio România Actualităţi.În acest moment, în contextul evoluţiei pandemiei, este greu de anticipat dacă la cele două partide va fi permis accesul fanilor pe stadioane.Echipa de seniori a României face parte din Grupa J a preliminariilor europene ale Campionatului Mondial din 2022, alături de Germania, Islanda, Macedonia de Nord, Armenia şi Liechtenstein. Ocupanta locului 1 se va califica la turneul final, iar aceea de pe locul 2 va participa la un baraj.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Cehia Africa de Sud, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Canadianul Ismaël Koné, accidentat de jucatorul lui Qatar, Assim Madibo, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Neymar, Brazilia Scotia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
DSC 1043 jpg jpeg
Didier Deschamps si Kylian Mbappe (EPA) jpg
Thomas Partey (EPA) jpg
Cristiano Ronaldo, Portugalia, Campionatul Mondial 2026 (EPA) jpg
Erling Haaland (EPA) jpg
image
image