Românii în Liga Europa: Lucescu a produs minunea!

Mircea Lucescu Foto: Mediafax

Echipa antrenată de Mircea Lucescu, Zenit Sankt Petersburg, a fost condusă cu 3-0 pe terenul israelienilor de la Maccabi Tel Aviv, dar a câştigat cu 4-3! Rezultatele primei etape din Europa League.

Grupa C

Anderlecht - Qabala 3-1 (2-1) La gazde, Chipciu şi Stanciu au fost titulari. Stanciu a dat pasa de gol la a treia reuşită a belgienilor.

Mainz – Saint-Etienne 1-1 (0-0)

Grupa D

Maccabi Tel Aviv - Zenit 3-4 (1-0) Gazdele aveau 3-0 în minutul 75, dar ruşii antrenaţi de Mircea Lucescu au revenit spectaculos, marcând în minutele 76, 84, 86 şi 90!

Grupa J

Qarabag – Slovan Liberec 2-2 (1-1) Jan Sykora, de la oaspeţi, a marcat cel mai rapid gol din istoria Europa League, după 10.69 de secunde. Interesant este că lovitura de începere a aparţinut gazdelor, care au pierdut mingea rapid şi au luat gol.

PAOK Salonic - Fiorentina 0-0 La oaspeţi, Tătăruşanu a fost titular, Ianis Hagi nu a fost reţinut în lot.

Grupa K

Inter Milano – Hapoel Beer Sheva 0-2 (0-0) La oaspeţi, Ovidiu Hoban a fost titular şi integralist într-una dintre cele mai mari surprize ale serii.

Southampton – Sparta Praga 3-0 (2-0)